1. pl
  2. en
21 kwietnia 2021

Azja - Wietnam - Święto Królów Hung

Czuwaj!

Dzisiaj obchodzimy w Wietnamie święto Królów Hùng. To bardzo ważny dzień, szczególnie na północy Wietnamu.

Z tej okazji krótki rys historyczny.

Hùng Vương (雄 王) lub vua Hùng (𤤰 雄) to tytuł nadawany starożytnym wietnamskim władcom panującym w okresie dynastii Hồng Bàng.

Nazwa Hung Vương jest połączeniem dwóch chińsko-wietnamskich słów Hùng, które oznacza „odważny” i Vuong, oznaczające „król”. Imię Hùng Vương mogło więc być tytułem nadawanym aktualnemu wodzowi. 

Zgodnie z podtrzymywaną narracją, Hùng Vương był najprawdopodobniej głównym wodzem królestwa Văn Lang, które w tym czasie składało się z feudalnych społeczności hodowców ryżu, skupionych na północy obecnego Wietnamu.

Według tej narracji, osiemnastu królów Hùng należało do dynastii Hồng Bàng (ok. 2879-258 pne), która w starożytności rządziła na północy.

 

 

100 jaj, władca smoków i wróżka

Ich przodkami byli: Władca Smoków Lạc i jego małżonka Wróżka Au Cơ. Jak głosi legenda, wyprodukowała ona worek zawierający sto jaj, z których wyłoniło się stu synów. Władca Smoków Lạc wolał mieszkać w morzu, a Wróżka Âu Cơ wolała góry. Para rozstała się w zgodzie, pozostając z połową synów podążających za każdym z rodziców. 

Najbardziej znamienity z synów został pierwszym królem Hùng, który rządził królestwem Van Lang ze swojej stolicy we współczesnej prowincji Phu Tho. Historycznie rzecz ujmując, moment ten uważany jest za początek królestwa wszystkich potomków Smoka i Wróżki Âu Cơ, którzy stali się tym samym ludem wietnamskim.

Z biegiem czasu kult królów Hùng ewoluował. Potomkowie stawali się Duchami Gór, kiedy wraz z ekspansją terytorialną, migrowali na południe lub  przekształcali się w Duchy Wielorybów, gdy osiedlali się blisko morza. 

Lokalne społeczności przekazywały ziemię pod budowę świątyń a także jako źródło przychodów na pokrycie kosztów kultu królów Hùng. 

Co ciekawe, jeszcze w 1945 r. Sąd w Nguyên nadal delegował urzędników do nadzorowania rytuałów w świątyniach królów Hùng w prowincji Phú Thọ. 

Historycy twierdzą, że w wyniku zmieszania się dwóch prądów, mitograficznej konstrukcji państwa i popularnego kultu animistycznego w wioskach, królowie Hùng zaczęli być czczeni w świątyniach w całej delcie rzeki Czerwonej i poza nią, jako przodkowie narodu Việt.

Rozpowszechnianie mitu królów Hùng było również ułatwione dzięki zastosowaniu specyficznej formy przekazu - wersetów “lục bát” (sześć-osiem). Były to opowieści rozpowszechniane z użyciem lokalnego języka, w formie barwnego wersetu, pozwalającego łatwo zapamiętywać i przekazywać opowieść.

 

 

10 dzień, 3. miesiąca księżycowego...

Święto królów Hung (po wietnamsku: Giỗ Tổ Hùng Vương lub lễ hội đền Hùng), to święto odbywające się corocznie od 8 do 11 dnia trzeciego miesiąca księżycowego. Główny dzień festiwalu - który od 2007 roku jest świętem państwowym w Wietnamie - przypada właśnie na 10 dzień miesiąca. W obecnym roku to 21. kwietnia czyli dzisiaj.

Każdego roku czołowe osobistości rządowe pielgrzymują do świątyni królów Hùng w prowincji Phu Tho, aby uczcić Quốc tộ (założyciela narodowego).

W kwietniu 2016 r. Festiwal w świątyni królów Hùng w Phu Tho przyciągnął około siedmiu milionów ludzi. 

W 2018 roku zrealizowano projekt zatytułowany Światowy Dzień Przodków Wietnamu, w ramach którego zorganizowano różne wydarzenia kulturalne na całym świecie z okazji Dnia Pamięci Króli Hung. W tym też roku po raz pierwszy Światowy Dzień Przodków Wietnamu był obchodzony jednocześnie w wielu krajach europejskich według wspólnego formatu. Od 2015 roku jednym z trzech głównych celów Projektu Światowego Dnia Przodków Wietnamu jest zachowanie i rozpowszechnianie obrzędu kultu królów Hùng wśród Wietnamczyków mieszkających poza granicami państwa.

W 2012 roku kult królów Hùng w Phu Tho został uznany przez UNESCO za niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości, a strona UNESCO odnotowuje, że ta „tradycja ucieleśnia duchową solidarność i stanowi okazję do uznania narodowych korzeni i źródeł wietnamskiej kultury i tożsamości”.

 

Wiwat Król! Wiwat wszystkie stany…

   Zobacz także

22 czerwca 2024
Hola!, Amigos, odpoczywacie po Nocy Świętojańskiej? Ognisko było? A szukanie kwiatu paproci?  Jeśli tak, to pięknie powitaliście lato. Długo wyczekiwana pora roku zagościła na 3 miesiące w Europie. A co
13 kwietnia 2024
Dzień dobry w przeddzień Tajskiego Nowego roku! Wczoraj wieczorem zaczęły zbierać się pierwsze deszczowe chmury nad Mexico City. Temperatury też niższe o kilka stopni. Zwiastuje to rychłe nadejście pory deszczowej,
10 lutego 2024
  Hola! Bienvenido a Mexico!  Tak się będziemy od teraz Witać. Zdziwieni? Zapewne zdawaliście sobie pytanie co tak cicho na blogu i w podcaście? Otóż zmiana kontynentów, kilkunastu stref czasowych i
#blog, #asia, #areka, #vietnam, #arekalotapl, #travelblog, #travels, #guide, #trip, #china, #philippines, #food, #culture, #adventure, #flight, #malaysia, #indonesia, #india, #japan, #realtrips, #interesting, #unusual, #articles, #places #travelAsia ,#discoverasia, #inspiration, #blogger  #youtube, #shanghai #qingdao, #manila, #palawan, #kualalumpur, #jakarta, #shenzhen ,#tokyo, #osaka, #bandung ,#java, #malaka, #singapore, #engineer, #vulcano, #jungle, #palm, #tropics, #beach, #ocean, #saigon, #mekong, #delta, #traveling, #shinkasen, #arek, #poland, #gaytagay, #manilabay, #springrolls, #pho, #banhmi, #ramen, #sushi
  1. pl
  2. en

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com 

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com