1. pl
  2. en
#blog, #asia, #areka, #vietnam, #arekalotapl, #travelblog, #travels, #guide, #trip, #china, #philippines, #food, #culture, #adventure, #flight, #malaysia, #indonesia, #india, #japan, #realtrips, #interesting, #unusual, #articles, #places #travelAsia ,#discoverasia, #inspiration, #blogger   #youtube, #shanghai #qingdao, #manila, #palawan, #kualalumpur, #jakarta, #shenzhen ,#tokyo, #osaka, #bandung ,#java, #malaka, #singapore, #engineer, #vulcano, #jungle, #palm, #tropics, #beach, #ocean, #saigon, #mekong, #delta, #traveling, #shinkasen, #arek, #poland, #gaytagay, #manilabay, #springrolls, #pho, #banhmi, #ramen, #sushi
28 lipca 2025

Tajemnice pustyni: Boca de Potrerillos i Hacienda del Muerto – opowieści z Monterrey

 

Czuwaj!, Hola!

Słońce nad Monterrey pali jak ogień, a pustynny wiatr niesie ze sobą opowieści starsze niż pamięć. Gdy patrzysz na horyzont, z jednej strony widzisz szare, ostre grzbiety Sierra Madre Oriental, z drugiej – niczym fatamorgana – majaczą kamienne sylwetki zapomnianych miejsc. To właśnie tutaj, pomiędzy piaskiem a ciszą, wyruszyłem na kolejną wyprawę: śladami starożytnych rytuałów i duchów przeszłości. Meksyk nie przestaje mnie zadziwiać, a tym razem jego tajemnice przybrały kształt dwóch miejsc: “Boca de Potrerillos” i “Hacienda del Muerto”. To tylko 45 km od centrum Monterrey. Większość trasy drogami krajowymi, ale końcówka to 3 km po nieutwardzonej drodze, z niepewnym, zapadającym się poboczem. Trzeba uważać. I lepiej wypożyczyć SUV na tą wyprawę. 

To była podróż przez czas – jak zejście po spirali do innego wymiaru.

Pozwólcie, że Was w nią zabiorę.

 

 

 

Kamienie, które mówią – Zagadka Boca de Potrerillos

 

Cisza wśród skał potrafi krzyczeć, jeśli tylko nauczysz się słuchać.

Na pierwszy rzut oka to po prostu pole pełne kamieni. Ale gdy wejdziesz głębiej, nagle czujesz, jakby ktoś cię obserwował – nie z ukrycia, lecz spoza czasu. Boca de Potrerillos to największe stanowisko petroglifów w północnym Meksyku – setki tysięcy rzeźbionych kamieni, na których wyryto symbole słońca, zwierząt, rytualnych znaków i... czegoś, czego nie sposób odczytać.

 

 

 

Archeolodzy przypuszczają, że miejsce to służyło prekolumbijskim nomadom jako centrum ceremonialne. Ale miejscowi szamani twierdzą, że to „brama do snów” – miejsce, w którym świat żywych łączył się ze światem duchów. Badania z 2001 roku wykazały, że niektóre petroglify mogły pełnić funkcję “kalendarza astronomicznego”, co sugeruje zaawansowaną obserwację nieba przez tamtejsze ludy.

 

 

 

Jedna z lokalnych legend mówi o mężczyźnie, który co noc wracał w to miejsce, by rozmawiać z duszą swojej zmarłej żony. Kamienie miały mu szeptać odpowiedzi. Pewnej nocy już nie wrócił – zniknął, a na głazie, który był jego ulubionym, pojawił się nowy symbol: dwie połówki słońca, złączone linią.

 

 

 

Co więcej, tutaj: „Każdy kamień ma swoją pamięć. Wystarczy nauczyć się jej dotykać.” – tak dr Roberto Cárdenas, archeolog z Uniwersytetu Autonomicznego w Nuevo León podsumowuje tajemnice kamieni rozsianych po okolicy.
Nocą to miejsce jest całkowicie odmienne – podobno wtedy można usłyszeć „taniec kamieni”.

 

 

 

Pamiętaj aby zabrać ze sobą kapelusz, dużo wody, notatnik i… 87 pesos w gotówce na bilet. Przy bramie powita cię starszy pan z dwoma psiakami i zaprowadzi do małej salki muzealnej. Potem wskaże ścieżkę do kamieni. Ja miałem bezchmurne niebo i 44 stopnie C… 

Ruszam dalej. Kierunek Hacienda del Muerto. 

 

 


Hacienda del Muerto – Dom, który zapomniał umrzeć

Oddalona od głównych dróg, na granicy starych szlaków przemytniczych, Hacienda del Muerto wygląda, jakby wyszła z kart powieści gotyckiej. Kiedyś tętniące życiem gospodarstwo – dziś ruiny, pośród których hula wiatr i grzechoczą wspomnienia.

Niektóre ruiny nie są puste – one po prostu czekają.

 

 

 

To miejsce owiane jest mroczną sławą. Według legendy, w czasach kolonialnych hacjendę prowadził don Gregorio de la Torre, człowiek o stalowym spojrzeniu i sercu pełnym lęku. Twierdzono, że ukrywał skarby, a w podziemiach odprawiał rytuały mające zapewnić mu nieśmiertelność. Pewnej burzowej nocy hacjenda spłonęła – z don Gregorio w środku. Ale mieszkańcy pobliskich wiosek przysięgają, że “…jego cień wciąż krąży pośród ruin”.

 

 

 

Obok ruin znajduje się stary kościółek z cmentarzem – krzyże przechylone, płyty popękane, a przy jednej z nich... wciąż ktoś składa kwiaty.

Odwiedź hacjendę o zmierzchu. Światło zachodzącego słońca tworzy niesamowite cienie – idealne do zdjęć, ale... nie oglądaj się za siebie.

Nie każdy duch musi być zły. W Meksyku duch to część rodziny.

W regionie Nuevo León często spotykałem się z łagodnym podejściem do duchów. One tu nie straszą – raczej przypominają, ostrzegają, czasem prowadzą. Mieszkańcy opowiadają o białych postaciach, które ratują zagubionych turystów, o świętych snach, które przynoszą odpowiedzi, i o duchach dzieci, które bawią się nocą w starych szkołach.

 

 


Jeśli chcesz posłuchać tych opowieści – usiądź przy ognisku i pozwól starszym mówić. Tylko tyle. I nie przerywaj. W pobliskiej wiosce La Ventura spróbowałem lokalnego dania zwanego “cabrito al pastor” – młoda koźlina pieczona na otwartym ogniu. Danie to miało być niegdyś podawane podczas ważnych ceremonii na hacjendzie, symbolizując ofiarę dla duchów przodków.

 

(Zdjęcie: Alejandro Linares Garcia - Own work, CC BY-SA 4.0, )

 

„W Meksyku nie pytasz, czy duchy istnieją. Pytasz, co dziś chcą ci powiedzieć.” – Ana María Morales, antropolożka kultury.

 

 

 

Święta pustynia – Duchowe oblicze Nuevo León

Pustynia to nie tylko piasek – to katedra bez dachu.

Lokalne wierzenia splatają się tu z chrześcijaństwem w niezwykły sposób. W okolicznych miasteczkach kultywuje się fiestę ku czci San Nicolás de Tolentino, patrona dusz czyśćcowych. Podczas obchodów modlitwy miesza się z muzyką, kadzidłem i tańcem.

Ale są też opowieści o tajemniczych krzyżach pojawiających się w piasku, i o pustelnikach, którzy zniknęli bez śladu, zostawiając po sobie jedynie zeschniętą różę lub medalik.

Zapytaj starszych mieszkańców o „cerros encantados” – wzgórza, które według nich chronią święte duchy. Jedno z nich ponoć znajduje się niedaleko Haciendy del Muerto.

 

 

 

Meksyk to jeden z krajów o najwyższym stopniu synkretyzmu religijnego – połączenia dawnych wierzeń z katolicką symboliką.

„Meksykańska pustynia nie zapomina. Ona tylko milczy, aż przyjdzie ten, kto zechce słuchać.” – Isabel Ruiz, lokalna przewodniczka i opowiadaczka legend.

 

Smaki pustyni – Jedzenie jako rytuał

Jedzenie na pustyni to coś więcej niż zaspokojenie głodu – to rozmowa z przodkami.

W każdej wiosce trafiałem na potrawy, które miały swoją historię. 

Gorditas rellenas z mąki kukurydzianej, faszerowane duszonym mięsem, pieczone na glinianym comal – to nie tylko smak, ale opowieść o kobietach, które przez pokolenia karmiły swoich mężczyzn wracających z pustyni.

W regionie często spotkać można też “café de olla” – kawa z cynamonem i brązowym cukrem. Legendy głoszą, że to ulubiony napój dusz wędrujących nocą – zostawia się go na oknie, by nocne duchy mogły „przysiąść i ogrzać się”.

Warto zapytać o „recetas de las abuelas” – babcine przepisy. Wiele z nich nigdy nie zostało spisanych, a każdy składnik ma swoje znaczenie.

„Jedzenie to pamięć, która pachnie i smakuje. Gdy gotujesz przepis swojej babci, nie jesteś sam.” – chef Patricia Quintana.

 

Duchy, które uczą – i kamienie, które pamiętają

Gdy duchy mówią szeptem, słuchaj sercem.

Boca de Potrerillos i Hacienda del Muerto to nie są miejsca dla turystów z selfie stickiem. To punkty na mapie czasu – przystanki, w których coś się wydarzyło, i nadal się dzieje. To miejsca, które zmieniają cię od środka. Wystarczy usiąść, posłuchać wiatru i... zaufać pustyni. Może właśnie wtedy przemówią do ciebie kamienie. A może duch zostawi ci kubek kawy.

Jeśli wejdziesz tam z szacunkiem, wyjdziesz z opowieścią. I może, jak ja, zaczniesz rozumieć, że pustynia jest bardziej żywa niż się wydaje.

 

Wróciłem stamtąd inny. I wiem, że jeszcze tam wrócę…
Hasta pronto, Nuevo León.

 

27 sierpnia 2023
  Czuwaj! Witaj w fascynującej przygodzie
25 czerwca 2023
  Czuwaj! Midsommer czyli Noc Kupały
19 stycznia 2023
Chúc mừng năm mới🇻🇳 恭喜发财!
arrow left
arrow right
  1. pl
  2. en

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com 

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com