1. pl
  2. en
22 czerwca 2024

Campo Marte w Mexico City

Hola!, Amigos,

odpoczywacie po Nocy Świętojańskiej? Ognisko było? A szukanie kwiatu paproci?  Jeśli tak, to pięknie powitaliście lato. Długo wyczekiwana pora roku zagościła na 3 miesiące w Europie.

A co w Meksyku? 

Tu mamy alert pogodowy związany z depresją tropikalną "Alberto", która przemieszcza się od Tijuany, przez Monterrey do Veracruz. Nawałnice, gwałtowne przybrania rzek na skutek obfitych opadów i odsunięcia ziemii, to efekt jaki "Alberto" wywołał. Zamknięte autostrady w tanie Nuevo Leon, zamknięte fabryki i niestety ofiary śmiertelne. To bilans na dzisiaj. W samym Mexico City ochłodziło się do 17 stopni, pojawiły się kłębiaste chmury deszczowe i pada już trzeci dzień... 

Ale mamy weekend i chciałbym zaprosić was w miejsce, które jest warte odwiedzenia a przy tym unikatowe w skali kontynentu. Zapewne wiele się nasłuchaliście lub czytaliście o walkach z gangami narkotykowymi w Ameryce Łacińskiej. Rząd robi naprawdę wiele aby zatrzymać proceder szmuglowania narkotyków do USA ale kosztuje to wiele istnień ludzkich. Po obu stronach. Jednocześnie, jednym z narzędzi jest konfiskata broni, jakie używają gangi. Co wojsko i policja robi z tą bronią? 

Na to pytanie znajdziecie odpowiedź w miejscu, do którego was zabieram, w Campo Marte. Będzie więcej obrazów niż słów... 

 

 

 

Konfiskata i co dalej?

Campo Marte w Mexico City to miejsce, które przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów, szczególnie tych zainteresowanych współczesną sztuką i społecznymi inicjatywami. Jednym z najbardziej unikatowych i wymownych elementów, które można tam zobaczyć, są rzeźby wykonane z części broni, które zostały skonfiskowane przemytnikom narkotykowym.

 

 

 

Te imponujące dzieła sztuki zostały stworzone w ramach rządowego programu mającego na celu walkę z przemocą związaną z narkotykami. Bronie, które niegdyś były używane do przestępczych działań, zostały przekształcone w przedmioty promujące pokój i sztukę. Każda z rzeźb niesie za sobą silne przesłanie o przemianie i nadziei.

 

 

 

Od momentu wejścia na teren Campo Marte, można odczuć specyficzną atmosferę tego miejsca. Organizacja przestrzeni pozwala zwiedzającym na stopniowe odkrywanie poszczególnych dzieł, które są rozmieszczone w taki sposób, aby zapewnić możliwość refleksji nad każdym z nich. Rzeźby różnią się stylem i wielkością, co pozwala docenić różnorodność artystycznego wyrazu.

 

 

 

Każda rzeźba jest wyjątkowa, ale wszystkie łączy wspólny motyw przemiany zniszczenia w coś pięknego. To, co kiedyś służyło destrukcji, teraz staje się źródłem inspiracji i przemyśleń o możliwościach zmiany i nowych początkach. Z bliska można dostrzec szczegółowość, z jaką artyści podjęli się zadania przekształcenia surowego materiału w przemyślane kompozycje.

 

 

 

Wizyta w Campo Marte dostarcza nie tylko estetycznych wrażeń, ale także skłania do przemyśleń na temat wpływu przemocy na społeczeństwo oraz roli sztuki w procesie leczenia psychiki i edukacji. Tym samym miejsce to staje się nie tylko przestrzenią ekspozycyjną, ale także platformą dialogu społecznego.

 

 

 

Podsumowując, Campo Marte w Mexico City oferuje wyjątkowe połączenie sztuki i społecznej odpowiedzialności, prezentując dzieła, które mocno rezonują z aktualnymi problemami społecznymi. To miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić, aby zobaczyć, jak przedmioty z przeszłości pełne przemocy mogą być transformowane w silne symbole nadziei i zmiany.

 

 

 

Dumnie powiewająca flaga Meksyku, muzeum, pomnik Bohaterów Walk z Gangami i cykliczne koncerty orkiestry wojskowej, dopełniają kulturową ofertę Campo Marte.

Walka z przemytnikami narkotyków wydaje się być walką z wiatrakami, ale należy zrobić wszystko aby ten proceder wyeliminować.

Zbyt wiele ludzkich istnień narkotyki zabrały na "drugą stronę Styx-u"... 

Cieszcie się latem, dbajcie o siebie i do usłyszenia w... podkaście. 

 

 

   Zobacz także

22 czerwca 2024
Hola!, Amigos, odpoczywacie po Nocy Świętojańskiej? Ognisko było? A szukanie kwiatu paproci?  Jeśli tak, to pięknie powitaliście lato. Długo wyczekiwana pora roku zagościła na 3 miesiące w Europie. A co
13 kwietnia 2024
Dzień dobry w przeddzień Tajskiego Nowego roku! Wczoraj wieczorem zaczęły zbierać się pierwsze deszczowe chmury nad Mexico City. Temperatury też niższe o kilka stopni. Zwiastuje to rychłe nadejście pory deszczowej,
10 lutego 2024
  Hola! Bienvenido a Mexico!  Tak się będziemy od teraz Witać. Zdziwieni? Zapewne zdawaliście sobie pytanie co tak cicho na blogu i w podcaście? Otóż zmiana kontynentów, kilkunastu stref czasowych i
Campo Marte w Mexico City to miejsce, które przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów, szczególnie tych zainteresowanych współczesną sztuką i społecznymi inicjatywami. Jednym z najbardziej unikatowych i wymownych elementów, które można tam zobaczyć, są rzeźby wykonane z części broni, które zostały skonfiskowane przemytnikom narkotykowym.
  1. pl
  2. en

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com 

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com