1. pl
  2. en
01 maja 2020

IKIGAI - japoński sekret długowieczności

 Odwiedzając kilkukrotnie Japonię, spacerują w Tokyo, Osace czy Kyoto, zauważyłem wiele osób w starszym wieku, radzących sobie doskonale z tempem współczesnego życia. Tacy "nastolatkowie" po 80-tce. Żwawy krok, uśmiech na twarzy, ogólnie mówią dobra energia widoczna z daleka.  Od razu przypomniałem sobie jakieś badania demograficzne, z których wynika, iż Japonia ma najwyższy odsetek osób po 100. roku życia. Ciekawe, nieprawdaż? Badania te pokazują, że najwięcej takich osób żyje na wyspie Okinawa, na południu archipelagu Wysp Japońskich. Na każde 100 tysięcy osób żyjących na Okinawie, 25 to 100 latkowie i starsi. To najwyższy odsetek spośród wszystkich społeczności w Japonii i zdecydowanie wyższy od średniej światowej. Drążąc temat, pytając moich znajomych w Tokyo, usłyszałem tajemnicze słowo: IKIGAI. 

 Dyskutując, co to takiego to IKIGAI, doszliśmy do kilku konkluzji, którymi podzielę się w tym wpisie.

Po pierwsze, każdy ma swoje IKIGAI, trzeba je tylko dostrzec i pielęgnować. Po drugie jest ono ściśle połączone z "sensem życia". Po trzecie, współczesny styl życia oddala nas od natury, powodując, iż możemy łatwo zatracić sens naszego istnienia. Potężne siły ( pieniądze, chęć władzy, dominacji, pęd do sukcesu) oddziałują niemal codziennie na nasze życie, nie pozwól im przejąć nad sobą kontroli. Nasza intuicja i ciekawość są dobrym doradcą w poszukiwaniu własnego IKIGAI. Wystarczy że podążysz za rzeczami, które sprawiają Ci radość, porzucisz te, których nie lubisz. Daj się ponieść emocjom i ciekawości, bądź zajęty tym, co wnosi sens w Twoje życie i sprawia radość. I nie mów, że Ty nie masz IKIGAI. Masz tylko jeszcze o tym nie wiesz. Ja bym to przyrównał do pasji - każdy ma jakąś pasję, tylko nie każdy jeszcze ją odkrył. Przykład? Ja, ja odkryłem swoją pasję i moje IKIGAI w wieku 42 lat. Późno? Nie sądzę. Zawsze jest czas na zmianę, na zrobienie czegoś inaczej.  Co więcej, to nie musi być coś wielkiego. Bycie dobrym rodzicem, człowiekiem, sąsiadem, też może być Twoim IKIGAI. 

 Nie ma jednej, idealnej strategii na znalezienie swojej pasji, swojego IKIGAI. Ale to czego można nauczyć się od mieszkańców Okinawy, to to iż nie należy się zbytnio zamartwiać szukaniem. Po prostu, zajmij się tym co sprawia ci radość, będąc otoczonym ludźmi, których kochasz i którzy kochają Ciebie. IKIGAI samo się do Ciebie odezwie.

 

IKIGAI - 10 zasad

1. Bądź aktywny, nie przechodź na "życiową emeryturę" za szybko

Ci, którzy porzucają robienie rzeczy które lubią, zbyt wcześnie tracą sens życia. Kontynuuj robić rzeczy, które wnoszą wartość w Twoje życie. Kontynuuj swoją pasję, czyń postępy, wnoś zmiany w swoje życie ale też w życie innych. Zmieniaj świat wokół siebie, nawet jeśli jesteś już na zawodowej emeryturze. A może właśnie dlatego.

2. Nie spiesz się

Bycie w pośpiechu jest odwrotnie proporcjonalne do jakości życia. Jak mówi stare przysłowie - "Wolniej idziesz, dalej zajdziesz". Zostawiając pośpiech za sobą, czas i przestrzeń niebierają innego znaczenia.

3. Nie najadaj się do syta

Zasada Pareto 80/20 też tu działa. Jeśli chcemy żyć dłużej, nie najadajmy się do syta. Powinniśmy jest tyle, aby nie chodzić głodnym, ale nie najadać się do syta. Szklanka wody przed posiłkiem pomaga uzyskać efekt sytości przy niepełnym żołądku. 

4. Otaczaj się dobrymi ludźmi

Przyjaciele są najlepszym lekarstwem na smutki, na oddalenie zmartwień, na dzielenie się doświadczeniem. Dobry przyjaciel potrafi rozświetlić nawet najbardziej ponury dzień.

5. Przygotuj się na kolejne urodziny

Woda pozostaje świeża jeśli jest w ruchu... To samo dotyczy naszych ciał. Chcąc utrzymać dobrą kondycję do następnych urodzin, zadbaj o codzienny "serwis" (Panowie, was też to dotyczy). Dodatkowo, ruch wyzwala hormony szczęścia, więc i samopoczucie będzie lepsze. Ważna uwaga - nikt nie wymaga od nas biegania maratonów. Gimnastyka, joga, cokolwiek. Wystarczy.

6. Uśmiechaj się!

Uśmiech to nie tylko relaksująca mięśnie twarzy czynność. To sposób na życie. Nie zawsze wszystko układa się idealnie, to fakt. Ale może warto pamiętać, że bycie tu i teraz, to przywilej, za który wielu, już nieżyjących, oddałoby wszystko. Małe rzeczy, drobne zwycięstwa, to zawsze dobry pretekst, żeby się uśmiechnąć. Z mojego doświadczenia w Azji wynika, że uśmiech pokonuje wszystkie bariery w kontaktach z Azjatami. 

7. Bądź bliżej Natury

 Żyjemy w 21. wieku, większość z nas w miastach. Nadal jednak pozostajemy częścią ekosystemu. Nie zapominajmy o  tym i łączmy się z Naturą tak często, jak tylko jest to możliwe. Las, jezioro, działka. Tu możemy "ładować" nasze siły witalne.

8. Dziękuj

Rodzicom, za powołanie na ten świat, naturze, bo dostarcza świeże powietrze i żywność, którą codziennie spożywasz. Dziękuj rodzinie, znajomym i współpracownikom tylko za to że są, że pomagają ale że rozświetlają Twój świat życzliwością i uśmiechem. To nic nie kosztuje. A sprawia, że rośnie poczucie szczęśliwości.

9. Żyj tu i teraz

Przestań żałować przeszłości, przestań się bać przyszłości. Teraźniejszość, to wszystko co mamy. Wykorzystaj każdą chwilę "na maksa". Spraw by była warta zapamiętania.

10. Podążaj za swoją pasją, swoim IKIGAI

 Na pewno masz swoją pasję, unikalny talent. Każdy ma. To jest "to coś" co napędza Twoje życie. Jeśli jeszcze nie odkryłeś swojej pasji, to uczyń swoją pasją jej poszukiwanie.

 

Życzę abyś znalazł swoje IKIGAI jak najszybciej.

Zapraszam na łyk zielonej herbaty.

Powodzenia!        

 

 

 

   Zobacz także

13 kwietnia 2024
Dzień dobry w przeddzień Tajskiego Nowego roku! Wczoraj wieczorem zaczęły zbierać się pierwsze deszczowe chmury nad Mexico City. Temperatury też niższe o kilka stopni. Zwiastuje to rychłe nadejście pory deszczowej,
10 lutego 2024
  Hola! Bienvenido a Mexico!  Tak się będziemy od teraz Witać. Zdziwieni? Zapewne zdawaliście sobie pytanie co tak cicho na blogu i w podcaście? Otóż zmiana kontynentów, kilkunastu stref czasowych i
10 czerwca 2023
Czuwaj! Właśnie wróciłem z trzytygodniowego tournée po Europie i muszę przyznać, że miałem wiele szczęścia bo pogoda przecudna, słonecznie, 22°,  zarówno na Litwie jak i w Szwecji. W Polsce to
#blog #asia #areka #vietnam #asean #szmanda #travellblog #travels #guide #trip #videoblog #china #philippines #must-to-see #food #culture #adventure #flight #malaysia #indonesia #india #japan #funny-stories #realtrips #tricksand tips #areka-lota-pl #Facebook #twitter #instagram #pinterest #interesting #unusual #articles #interesting #places #travelAsia #discoverasia #island #inspiration #blogger #youtube #areka-lota #shanghai #qingdao #manila #palawan #kualalumpur #jakarta #shenzhen #tokyo #osaka #kyoto #beijing #pekin #bandung #java #malaka #singapore #polishguy #engineer #in #asia #vulcano #jungle #palm #tropics #beach #ocean #saigon #mekong #delta #laoshan #traveling #shinkasen #arkadiusz #arek #poland #gaytagay #manilabay #springrolls #pho #banhmi #ramen #sushi #nihao #greenisland #pearlriver #saigonriver #parfumeriver #indianocean #yellowsea #southchinasea #equator #geography #maps
  1. pl
  2. en

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com 

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com