1. pl
  2. en
#blog #asia #areka #vietnam #asean #szmanda #travellblog #travels #guide #trip #videoblog #china #philippines #must-to-see #food #culture #adventure #flight #malaysia #indonesia #india #japan #funny-stories #realtrips #tricksand tips #areka-lota-pl #Facebook #twitter #instagram #pinterest #interesting #unusual #articles #interesting #places #travelAsia #discoverasia #island #inspiration #blogger #youtube #areka-lota #shanghai #qingdao #manila #palawan #kualalumpur #jakarta #shenzhen #tokyo #osaka #kyoto #beijing #pekin #bandung #java #malaka #singapore #polishguy #engineer #in #asia #vulcano #jungle #palm #tropics #beach #ocean #saigon #mekong #delta #laoshan #traveling #shinkasen #arkadiusz #arek #poland #gaytagay #manilabay #springrolls #pho #banhmi #ramen #sushi #nihao #greenisland #saigonriver #parfumeriver #indianocean #equator #geography #maps

Przywołując slogan reklamowy Filipin “ Więcej zabawy jest na Filipinach” to o wyspie Palawan mógłbym powiedzieć “Na Palawanie jest jeszcze więcej zabawy”. 

To jedna z 7107 wysp archipelagu, położona na Morzu Poludniowochińskim. Ma kształt cygara, długiego na 460 km, szerokiego na ok. 40km. Przeważa na niej teren górzysty, najwyższa góra to Mt. Matalingahan o wysokości 2084 m n.p.m.. Pokryta lasami tropikalnymi, posiadająca 1959 km linii brzegowej, otoczona rafami koralowymi, stanowi doskonałe miejsce na wypad wakacyjny.

Ale nie tylko kształt i położenie czynią ją atrakcyjną. Położona nieco na uboczu, na południowy zachód  od głównego archipelagu, z dala od Pacyficznego Pierścienia Ognia, jest wyspą bezpieczną. Wolną od trzęsień ziemi, tajfunów i powodzi. 

Otoczona ciepłymi wodami, z dziesiątkami kilometrów piaszczystych plaż, wodospadami, lasami tropikalnymi, zasługuje na miano księżniczki wśród wysp filipińskich.  Chyba właśnie dlatego stolica wyspy i prowincji nosi nazwę Puerto Princessa. 

 

Mabuhay!

Moja przygoda z Palawanem rozpoczęła się w styczniu 2016 r. Tygodniowy wypad na “zimowisko  w tropikach”. Skok z zimnego i wilgotnego Szanghaju do Manili a potem do Puerto Princessa, zrealizowałem z Philippines Airline. PVG-MNL-PPS.  Równie wygodnie można dotrzeć na wyspę z Cebu Pacific, Air Asia czy Jet Star Pacific. Opis samej wyspy i jej atrakcji zostawiam na osobny artykuł.

W tym, chciałbym zachęcić Was do zwiedzenia jednego z “7 nowych cudów natury”, miejsca wpisanego na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. To “Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princessa”. Pod tą nazwą kryje się zjawiskowy kompleks jaskiń i komór w paśmie górskim Saint Paul Mountain, wapiennym masywie krasowym. 

Sam Park, położony jest 40 km od stolicy wyspy i jest dobrze z nią skomunikowany. Po dostaniu się do Cabayugan, małego portu w regionie Mimaropa, zostaniecie przetransportowani tradycyjnymi łodziami, wzdłuż wybrzeża, do rejonu ujścia podziemnej rzeki. Kilkanaście minut rejsu stanowi samo w sobie atrakcję. Fale z reguły są dość spore, szczególnie w okresie od czerwca do grudnia, a pałąki stabilizujące łódź raczej małe, więc trzymajcie się ciepło i poręczy. 

Po ok. 20 minutach, lądujemy na plaży w zatoce Saint Paul, skąd zbudowaną pomiędzy tropikalną roślinnością drewnianą ścieżką, dotrzemy do ujścia rzeki. 

Tu, po krótkim instruktażu bezpieczeństwa, wsiadamy do 20- osobowych łodzi i płyniemy… do jaskiń. Z racji tego, iż jest to ścisły rezerwat, wpłyniemy tylko 1200 m w górę rzeki. Na tyle jednak daleko, że zapadną ciemności i całkowita cisza, przerywana odgłosami nietoperzy i kapiącej wody. W upalne dni, chwile spędzone we wnętrzu jaskini, dadzą wytchnienie od upału. Wrażenia niesamowite! 

W świetle ostatnich badań wiemy, że poza głównym nurtem, który mamy okazję zwiedzić, są jeszcze inne i to zlokalizowane na różnych poziomach. Coś jakby rzeki płynęły jedna nad drugą.  Nie są one jeszcze dostępne dla zwiedzających i pewnie długo nie będą. 

Sama wyprawa głąb kompleksu Podziemnej Rzeki nie trwa zbyt długo, ok. 30 minut.

Sam Park, daje schronienie ptakom salangana  z rodziny jerzykowatych i nietoperzom oczywiście.

Spotkać też można dzioborożce palawańskie, kakadu filipińskie, wieloszpona czy liczne gatunki papug.    

Zanim wrócicie do portu, będziecie mieli jeszcze czas na plażowanie w licznych, płytkich zatoczkach piaszczystej plaży.

Kompleks Parku Narodowego Rzeki Podziemnej Puerto Princessa, to tylko jedna wielu na liście atrakcji Palawanu. Wyprawy rzeczne tratwą w głąb wyspy, odwiedziny najwyższego drzewa na wyspie, a może i na całych Filipinach, kąpiel w wodospadach czy wspinaczka na Mt.Matalingahan dopełniają tę listę. Będę pisał i nich w osobnych artykułach. 

Uważam, że z racji niepowtarzalnego uroku, wpisania na listę nowych cudów Natury i dziedzictwa UNESCO, podziemna rzeka zasługuje aby wspomnieć o niej jako pierwszej z listy. 

 

Maligayang pagdating sa Pawalan!

Witamy na Palawanie!

 

 

 

22 stycznia 2016

Palawan, Filipiny - Park Podziemnej Rzeki

Popularne artykuły

09 kwietnia 2024
  Hola! Amigos :) Kwiecień, a konkretnie poniedziałek, 8. kwietnia, to
10 czerwca 2023
Czuwaj! Właśnie wróciłem z trzytygodniowego tournée po Europie i muszę
26 lutego 2023
Czuwaj! Wszędzie dobrze ale w domu najlepiej, tak chciałoby się
  1. pl
  2. en

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com 

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com