1. pl
  2. en
07 listopada 2021

Wietnam - tęsknota za rosołem czyli zupka Pho

 

Dzisiaj nieco o kulinarnym fenomenie Wietnamu. 

Zazwyczaj, jeśli wybieracie się za granicę, to po dłuższym czasie macie ochotę na coś co przypomina wam polskie jedzenie domowe prawda?

O ile w Chinach czy Indiach, trudno jest znaleźć hity polskiej kuchni, o tyle w Wietnamie jest właśnie taka lokalna potrawa, dzięki której można poczuć się jak w Polsce. I nie, nie mówię o “sajgonkach”, które dzięki licznej diasporze wietnamskiej są powszechnie dostępne w kraju.

Co to zatem za potrawa?

Wielu z Was zapewne pamięta i wspomina czasy dzieciństwa i wspaniałe obiady u babci ( w moim przypadku babci Jasi, w Nurcu na Podlasiu) …

No bo to kto nie pamięta niedzielnego rosołu u babci? Gotowanego z kury, wiele godzin, z oczkami tłuszczu, z makaronem domowej roboty itd. 

Ku mojemu zaskoczeniu właśnie w Wietnamie odkryłem jedną z lokalnych ciekawostek, zupę Pho.

Pamiętam swoją pierwszą wizytę w Wietnamie, w Sajgonie (to było jeszcze w czasie kiedy mieszkałem i pracowałem w Szanghaju) i moment, w którym znajomi zaprosili mnie na lunch. Jak spytałem co proponujecie?  Jakie danie  jest bardzo lokalne i charakterystyczne dla Wietnamu, odpowiedzieli że dwie potrawy. Pierwsza to oczywiście tzw. sajgonki czyli spring rolls. A drugie, zapytałem?

Druga to zupa Pho, która jest podstawą kuchni wietnamskiej, gotowana powszechnie na śniadanie, obiad lub kolację. A czasem na wszystkie trzy posiłki danego dnia. 

Jest jedną z tańszych opcji i jest to … po prostu rosół.  Nieco inny niż Polski aczkolwiek zupa Pho jest po prostu gotowana w trzech różnych smakach.

Smak pierwszy to podstawowa zupa Pho na bazie rosołu wołowego, druga wersja to jest zupa mieszana gdzie mamy wołowinę, wieprzowinę i nieco więcej warzyw. Trzecia wersja zupy Pho, to zupa drobiowa i ten właśnie rodzaj najbardziej przypomina polski rosół.

Zupa Pho jest nieco inna od polskiego rosołu bo zawiera makaron ryżowy ale  smakuje naprawdę wyśmienicie i niemal identycznie jak polski rosół z kury.

 

 

Zupa Pho!

W zależności od wersji zupy, ugotowanej na bazie drobiu, wołowiny albo mieszanki mięs dostajemy makaron ryżowy (biały), do tego warzywa a konkretnie miętę wietnamską i rodzaj szpinaku. Jakby tego było mało dostaniemy jeszcze świeże kiełki. 

Tak czy inaczej zostaw ten jest naprawdę atrakcyjny jeśli idzie o cenę i smak.

Jest to jedno z tych dań które rzeczywiście lubię i mogę jeść niemal codziennie. Rzeczywiście przypomina smak polskiego rosołu i jest gotowany podobnie -  w dużych ilościach, przez długie godziny.

Gdzie zatem zaspokoić kulinarną tęsknotę za Polską?  

Sieć którą ja polecam osobiście jako najlepszą dla spróbowania zupy Pho, jest “Pho 24” - powszechna niemal wszędzie, w każdym mieście Wietnamie, czy to będzie północne Hanoi,  południowy Sajgon czy środek kraju - Hoian, Danang, obojętnie.  Wszędzie dostaniecie wyśmienitą zupę Pho. Co więcej, zupa Pho jest gotowana i sprzedawana przez kobiety na ulicznych straganach.

Przydrożne miejsca, z naprawdę smaczną i świeżo ugotowaną zupą Pho są dostępne co kilkaset metrów na trasach wylotowych z miast i co kilka kilometrów na trasach międzymiastowych. Stragany te są dobrze przygotowane do obsłużenia dziesiątek klientów w krótkim czasie. Makaron i dodatki są już w porcjach, wystarczy dolać wywar i gotowe aby błyskawicznie wydać posiłek motocykliście czy kierowcy samochodu.

Cena za zupkę zależy od tego jaki zestaw wybierzecie i gdzie go zakupicie. 

Generalnie można powiedzieć że cena waha się od 30 000 do 69 000 dongów (czyli od 5 do 12 PLN) za porcję zupy. W zestawach jest nieco drożej ale też i w skład zestawu wchodzą dwie trzy potrawy więc generalnie zapłacić 79 000 dongów i mieć zestawie jeszcze napój to całkiem dobre rozwiązanie.

Tak czy owak ulubiona zupa Wietnamczyków stała się też moją ulubioną.

Praktycznie spożywam ją na lunch dwa do trzech razy w tygodniu. Uwielbiam powiem szczerze. Najlepsza, w mojej opinii, jest drobiowa aczkolwiek wołowa też ma wiele smacznych dodatków w misce. 

Bary “Pho 24” serwujące zupy są wszędzie dostępne. Bardzo łatwo jest znaleźć żółte charakterystyczne logo z dymiącą miską. Zauważysz je praktycznie w każdym mieście, na każdej  większej ulicy.

 

 

Kiedy jeść zupkę Pho? 

To zależy od upodobania.  Wietnamczycy jedzą zupę Pho na śniadanie, jedzą na obiad i jedzą na kolację.  Można więc w zasadzie jeść ją cały dzień.

Uwzględniając w tej konfiguracji trzy smaki, to wcale się nie nudzi.

Co więcej, idealna zupa jest wtedy, kiedy wrzucisz do niej warzywa, miętę wietnamską i kiełki a to wszystko zakwasisz lekko cytryną albo limonką która jest dodawana zwyczajowo w zestawie.

Dwie pałeczki, łyżka i w zasadzie mamy gotowy, smakowity, wspaniale wyglądający lunch, śniadanie albo kolację.

Dodam jeszcze że można zamówić sobie tą zupę w trzech wielkościach - małej, regular i dużej. Wszystko zależy od waszego apetytu i pojemności żołądka.

Bez względu na wielkość, gwarantuję, że można się naprawdę najeść do syta.

Tak więc gdybym miał wymienić jedną potrawę która zapadła mi w pamięć i którą z czystym sumieniem mogę komuś polecić aby zaspokoić tęsknotę za Polską, to powiem, że jest to drobiowa wersja zupy Pho!

 

Smacznego!


 

   Zobacz także

13 kwietnia 2024
Dzień dobry w przeddzień Tajskiego Nowego roku! Wczoraj wieczorem zaczęły zbierać się pierwsze deszczowe chmury nad Mexico City. Temperatury też niższe o kilka stopni. Zwiastuje to rychłe nadejście pory deszczowej,
10 lutego 2024
  Hola! Bienvenido a Mexico!  Tak się będziemy od teraz Witać. Zdziwieni? Zapewne zdawaliście sobie pytanie co tak cicho na blogu i w podcaście? Otóż zmiana kontynentów, kilkunastu stref czasowych i
10 czerwca 2023
Czuwaj! Właśnie wróciłem z trzytygodniowego tournée po Europie i muszę przyznać, że miałem wiele szczęścia bo pogoda przecudna, słonecznie, 22°,  zarówno na Litwie jak i w Szwecji. W Polsce to
zupa Pho Wietnam;#blog #asia #areka #vietnam #asean #szmanda #travellblog #travels #guide #trip #videoblog #china #philippines #must-to-see #food #culture #adventure #flight #malaysia #indonesia #india #japan #funny-stories #realtrips #tricksand tips #areka-lota-pl #Facebook #twitter #instagram #pinterest #interesting #unusual #articles #interesting #places #travelAsia #discoverasia #island #inspiration #blogger #youtube #areka-lota #shanghai #qingdao #manila #palawan #kualalumpur #jakarta #shenzhen #tokyo #osaka #kyoto #beijing #pekin #bandung #java #malaka #singapore #polishguy #engineer #in #asia #vulcano #jungle #palm #tropics #beach #ocean #saigon #mekong #delta #laoshan #traveling #shinkasen #arkadiusz #arek #poland #gaytagay #manilabay #springrolls #pho #banhmi #ramen #sushi #nihao #greenisland #saigonriver #parfumeriver #indianocean #equator #geography #maps
  1. pl
  2. en

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com 

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com