1. pl
  2. en
09 kwietnia 2024

Wiosenna Ekstaza: Spotkanie Dwóch Kwitnących Światów - Japonia kontra Meksyk

 

Hola! Amigos :)

Kwiecień, a konkretnie poniedziałek, 8. kwietnia, to czas, dzień, magiczny. W Ameryce Pólnocnej doświadczyliśmy pełnego zaćmienia słońca. Zjawiskowe, rzadkie i powodujące emocje. Jakby tego było mało, to na ten sam dzień przypadł księżyc w nowiu. Co niektórzy wieszczyli kolejny koniec świata… 

A tymczasem to …wiosna - czas, gdy przyroda ożywa, a krajobrazy pokrywają się malowniczo paletą soczystych kolorów. W tym magicznym sezonie, dwa odległe światy - Japonia i Meksyk - ożywają w majestatycznych kwiatach. Japońskie wiśnie i meksykańskie drzewa jacaranda przyciągają uwagę nie tylko swoją piękną estetyką, ale także kulturą i tradycją, która im towarzyszy. Przyjrzyjmy się bliżej temu niezwykłemu fenomenowi i porównajmy, jak te dwie odmienne podróże w czasie i przestrzeni łączą się w harmonijnym tańcu wiosennego kwitnienia. Ponieważ zdjęcia kwitnących wiśni pojawiają się masowo w mediach, pozwólcie, że skupię się na fotografiach drzew jacaranda. Takich “piękności” nie widziałem nigdzie na świecie. 

 

 

 

Japonia: Kraina Kwitnących Wiśni

W Japonii, wiosenna ekstaza rozkwita w delikatnych płatkach kwitnących wiśni, znanych jako sakura. To wyjątkowy czas, kiedy cały kraj obchodzi tradycję hanami, czyli pikników pod drzewami wiśniowymi. Ludzie spotykają się pod drzewami, by celebrować piękno przyrody, cieszyć się towarzystwem przyjaciół i rodzin oraz delektować się przepysznym jedzeniem i napojami.

Sakura zaczyna kwitnąć na południu Japonii, w okolicach Okinawy, pod koniec marca, a następnie kwitnienie przenosi się na północ, obejmując całą wyspę Honsiu, w tym znane miejsca takie jak Kioto, Tokio i Hiroszima, gdzie szczyt kwitnienia zazwyczaj przypada na początek kwietnia. Kwitnienie wiśni trwa zazwyczaj tylko kilka dni, co sprawia, że jest to jeszcze bardziej ceniony i ulotny widok.

 

 

 

Meksyk: Miasto Jacaranda

W Meksyku, wiosna oznacza inny rodzaj spektaklu kwitnienia - drzewa jacaranda wypełniają miasta i miasteczka purpurowymi kwiatami. Meksykańskie miasta, zwłaszcza stolica - Mexico City, przemieniają się w malownicze krajobrazy, kiedy setki drzew jacaranda rozkwitają na ulicach, placach i w parkach. Byłem zaskoczony widokiem drzew kwitnących na fioletowo. Ich ilość zdumiewa. Widok zaś olśniewa. 

 

 

 

Kwitnienie drzew jacaranda w Meksyku zazwyczaj rozpoczyna się w marcu i trwa przez kilka tygodni, nadając miastom niezapomniany, fioletowy urok. Podobnie jak w Japonii, ludzie w Meksyku również celebrują ten czas, organizując festiwale, koncerty i pikniki, by cieszyć się pięknem przyrody i towarzystwem bliskich. Dzwięki piosenek, wykonywanych przez zespoły “mariachi”, niosą się po wszystkich parkach… Do tego wszechobecne “tacos i tortillas” zakrapiane schłodzonym “cervesa” dopełniają paletę doznań.

Jakby doznań wzrokowych i zapachowych było mało, to dzięki zaprzyjaźnionej psycholożce z Poznania, Bognie Białeckiej, linkuję tu stronę, możemy dowiedzieć się o właściwościach leczniczych jacarandy:

"Ze względu na moje "zbieracko - łowieckie" skrzywienie od razu sprawdziłam: Gatunki Jacaranda były wykorzystywane w leczeniu chorób wenerycznych, dolegliwości skórnych, żołądkowych i jelitowych. Jacaranone jest składnikiem chemicznym występującym w drzewie Jacaranda i mówi się, że ma właściwości przeciwnowotworowe i przeciwdrobnoustrojowe. Może również wspierać terapie przeciwnowotworowe. Drzewo Arborea Jacaranda jest tradycyjnie używane w medycynie ludowej do leczenia trądziku i przeciw akarycydom. Liście rośliny można wykorzystać do walki z kiłą i wrzodami ( Jacaranda carpetosa ). Składniki i właściwości chemiczne różnią się w zależności od gatunku i rodzaju. Wykorzystywane są głównie liście i kora. Nakłada się je bezpośrednio na ranę lub jako napar, lub wywar."

Cóż to za wspaniałe drzewo ...

 

 

 

Spotkanie Dwóch Światów

Choć oddalone od siebie o tysiące kilometrów, Japonię i Meksyk łączy nie tylko wiosenna ekstaza kwitnących kwiatów, ale także głęboka kultura i tradycja towarzysząca tym wydarzeniom. Zarówno hanami w Japonii, jak i meksykańskie festiwale jacaranda, mają swoje korzenie w szacunku i uwielbieniu dla natury oraz społeczności.

 

 

 

Podróżując przez te dwa odmienne światy wiosennego kwitnienia, odkryłem, że niezależnie od miejsca na ziemi, magia wiosny ma moc łączenia ludzi i ożywiania natury. To czas, który przypomina nam o ulotności piękna, a zarazem o sile wspólnoty i tradycji. Tak więc, niezależnie od tego, czy znajdujesz się pod drzewami wiśni w Japonii czy w cieniu drzew jacaranda w Meksyku, niech ta wiosenna podróż będzie dla ciebie niezapomnianym doświadczeniem pełnym piękna i harmonii.

 

Ja nie mogę się napatrzeć. 

Hasta luego!

 

   Zobacz także

13 kwietnia 2024
Dzień dobry w przeddzień Tajskiego Nowego roku! Wczoraj wieczorem zaczęły zbierać się pierwsze deszczowe chmury nad Mexico City. Temperatury też niższe o kilka stopni. Zwiastuje to rychłe nadejście pory deszczowej,
10 lutego 2024
  Hola! Bienvenido a Mexico!  Tak się będziemy od teraz Witać. Zdziwieni? Zapewne zdawaliście sobie pytanie co tak cicho na blogu i w podcaście? Otóż zmiana kontynentów, kilkunastu stref czasowych i
10 czerwca 2023
Czuwaj! Właśnie wróciłem z trzytygodniowego tournée po Europie i muszę przyznać, że miałem wiele szczęścia bo pogoda przecudna, słonecznie, 22°,  zarówno na Litwie jak i w Szwecji. W Polsce to
Kwitnące na fioletowo drzewa jacaranda w Mexico City #blog, #travel, #asia, #inspiration, #blogger, #bambusowe #opowiesci, 
 #youtube, #india, #dehli, #shanghai #qingdao, #manila, #palawan, #kualalumpur, #meksyk, #tokyo, #osaka, #sakura, #singapore, #engineer, #vulcano, #jungle, #palm, #tropics, #saigon, #mekong, #delta, #traveling #mexico #jacaranda #drzewo #tree
  1. pl
  2. en

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com 

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com