1. pl
  2. en
14 listopada 2021

Chiny - Szanghaj - ulica Nankińska

 

Czuwaj, Ni hao! 你好!

Spędzając wieczory na moim balkonie, z którego mam piękny widok na panoramę Sajgonu oraz obserwując planety i księżyc, wspominam niedawny “twardy lockdown” w mieście. Tak pustych ulic w 12 milionowej aglomeracji nie widziałem nigdy. Od razu przypomina mi się Szanghaj i najbardziej zatłoczona ulica - East Nanjing Road - ulica Nankińska.

To bardzo długa, ponad pięcio kilometrowa ulica, która zaczyna się na The Bund, naprzeciwko Orientalnej Wieży Perłowej, o której pisałem już w moim artykule, a kończy się u bram świątyni Jing`an - o tej “złotej świątyni możecie poczytać w osobnym artykule.

To co najbardziej mi zapadło w pamięci, to nieprzebrane tłumy turystów. Zarówno lokalnych jak i zagranicznych. To “rzeka” ludzi udających się na lub wracających z Bund. 

The Bund to zachodni brzeg rzeki Żółtej, pełen kolonialnych budynków będących siedzibami banków i instytucji finansowych. To na ten brzeg turyści idą ze stacji metra linii 10 albo linii 2, żeby podziwiać panoramę wysokościowców położonych po drugiej stronie rzeki. 

Tłum na tyle olbrzymi, że policjanci muszą sterować ruchem aby zapobiec wypadkom. 

Wygląda to niesamowicie.

Jeśli będziecie w Szanghaju, to poza Orientalną Wieżą Perłową, poza wysokościowcami położonymi na wschodnim brzegu rzeki Żółtej - Lujiazui: Strzykawką, Otwieraczem i Korkociągiem, tak potocznie nazywają się 3 najwyższe budynki Szanghaju, warto również wybrać się na spacer ulicą Nankińską. Można to zrobić na kilka sposobów i koniecznie wieczorem.

 

Zapraszam.

 

 

Ulica Nankińska

Sposób pierwszy to wybrać się bezpośrednio na Lujiazui, do wieży perłowej a stamtąd tunelem pod Żółtą rzeką, przejść na Bund. Z wyjścia z tunelu, wpadacie wprost w objęcia ulicy Nankińskiej. To jej wschodni początek.

Można też zacząć od zachodniej końcówki ulicy Nankińskiej zaczynającej się przy świątyni Jing`an, o której już pisałem w tym artykule. To drugi sposób. 

Bez względu od której strony zaczniecie, wrażenia po spacerze pięcio kilometrowym odcinkiem ulicy, położonej w sercu Szanghaju są niesamowite.

To majestatyczne hotele, budynki w stylu kolonialnym, wszystkie z bajecznie zwieńczonymi dachami, z czasu kiedy jeszcze po obu stronach rzeki Szanghaj był raczej małym, prowincjonalnym miastem z dużymi aspiracjami, kiedy jeszcze nie było wiadomo, iż będzie to bijące 24 godziny serce bankowości chińskiej i światowej. To również niespotykana koncentracja sklepów, restauracji i centrów handlowych. Obecne są tu wszystkie marki świata. 

Trzeci sposób, to dojechanie do wschodniej części ulicy linią metra nr 2, “zieloną”, albo linią metra nr 10, “liliową”. Obie linie maja stacje położone w podziemiach dużych domów handlowych. W zasadzie wjedziesz do centrum handlowego a następnie wyjdziesz wprost na część spacerową.

Warto wiedzieć, iż metro lini 2 jedzie wzdłuż całej ulicy Nankińskiej. Od stacji Jing`an Temple, przez West Nanjing Road, People`s Square do East Nanjing Road. Możesz więc łatwo wybrać, od którego miejsca zaczniesz.

Obecnie, ta część ulicy która wiedzie od stacji metra linii 10 - East Nanjing Road do People`s Square  w stronę zachodnią została przebudowana na deptak więc nie ma tam żadnego ruchu zmotoryzowanego. Tylko przecznice, które krzyżują się z ulicą Nankińską, są przejezdne dla samochodów i autobusów. To akurat dobra wiadomość ponieważ można dojechać na ulicę Nankińską także komunikacją autobusową.

Dla mnie ulica Nankińska to miejsce gdzie wschód spotyka zachód.

Kultura i architektura zachodnia zdominowała tą ulicę z racji tego, że była to główna ulica kupiecka towarami z Dalekiego Wschodu.

 

 

Jednocześnie jest to bardzo fantastyczne miejsce na wieczorny spacer, zjedzenie jakiegoś posiłku w licznych restauracjach i kafejkach, których jest tu zatrzęsienie i reprezentują wszystkie kuchnie świata. Od tych tradycyjnie azjatyckich, po zachodnie fast foody.

Znajdziecie tu bardzo szykowne i drogie restauracje z kuchnią orientalną, kasyna i niezliczoną liczbę sklepów niemal wszystkich marek na świecie. Do tego spaghetti, piwo i wszelkiego rodzaju bary szybkiej obsługi - KFC, Mc`Donald czy Pizza Hut.

Ale nie zawsze tak było na tej ulicy. Historycznie to wyglądało tak.

Nanjing Road (po chińsku: 南京路) to jedna z najbardziej ruchliwych ulic handlowych na świecie, obok Piątej Alei, Oxford Street, Takeshita Street i Pól Elizejskich. Ulica nosi nazwę miasta Nanjing, stolicy prowincji Jiangsu sąsiadującej z Szanghajem i dawnej stolicy Republiki Chińskiej.  Dzisiejsza ulica Nankińska składa się z dwóch odcinków, Nanjing Road East i Nanjing Road West.

W niektórych opisach „Nanjing Road” odnosi się tylko do miejsca, które istniało przed 1945 rokiem a dzisiaj znane jako East Nanjing Road - ulica Nankińska Wschodnia, która jest w dużej mierze wyłączona z ruchu kołowego. Dawna ulica Nanking Road,  leżała w całości w obrębie osady międzynarodowej w Szanghaju. Dzisiejsza Nanjing Road West była dawniej Bubbling Well Road, drogą osiedlową zbudowaną przez władze koncesyjne poza właściwą koncesją. 

Dwie drogi spotkały się na północnym skraju Klubu Wyścigowego w Szanghaju, dzisiejszym People`s Square. Obecnie Nanjing Road znajduje się w centrum miasta, biegnąc w kierunku zachód-wschód. Jej wschodnia część znajduje się w dzielnicy Huangpu i rozciąga się od Bundu na zachód do Placu Ludowego - People`s Square. Część zachodnia zaczyna się na Placu Ludowym i ciągnie się na zachód w kierunku dzielnicy Jing’an, aż do bramy świątyni o tej samej nazwie. 

 

 

Historia

Historia Nanjing Road sięga roku 1845. W tym czasie nazywano ją „Park Lane”, która rozciągała się od Bundu do He'nan Road.  W 1854 r. przedłużono ją do Zhejiang Road, a osiem lat później ponownie przedłużono ją do Xizang Road.  W 1862 r. została formalnie nazwana „Drogą Nankińską” przez Radę Miejską, która administrowała Osadą Międzynarodową.  

W języku chińskim była zwykle określana jako Droga Główna (大马路).  Około 1930 była to ruchliwa ulica z co najmniej jednym zgłoszonym kasynem. 

W międzyczasie zmieniono również nazwę dawnej Bubbling Well Road na „West Nanjing Road”, a ogólna nazwa obu dróg stała się „Nanjing Road”, obejmując łącznie pięć kilometrów.

Na początku XX wieku wzdłuż ulicy powstało osiem dużych domów towarowych.  W tym czasie powstał również szereg sklepów franczyzowych.

23 sierpnia 1937 roku chiński samolot bojowy próbujący zbombardować japoński statek “Izumo” chybił celu, zrzucając cztery bomby na zatłoczone pobliskie ulice, z których dwie wylądowały na Nanjing Road. Zginęło łącznie około 2000 osób.

W roku 2000, w ramach planu rozwoju, Nanjing Road została wyremontowana jako charakterystyczny deptak. 

Szerokość wynosi około 28 metrów, a całkowita długość deptaku to 1200 metrów. Rozciąga się on od Middle He'nan Road do Middle Xizang Road. I ta część ulicy Nankińskiej przyciąga najwięcej spacerowiczów.

W 2007 roku zarządy Jing'an i Huangpu zgodziły się koordynować swoją politykę w celu wzmocnienia rozwoju Nanjing Road, poprzez powołanie komitetu inwestycyjnego. 

Porozumienie to nastąpiło na wniosek komitetu Pól Elizejskich i przyjęło kształt umowy o “przyjaźni” między obiema słynnymi ulicami.

To w ramach tego porozumienia kolejny odcinek ulicy Nankińskiej, tym razem między Middle Henan Road i Zhongshan East Road został również przebudowany na strefę dla pieszych. Projekt rozbudowy został ukończony a ulica otwarta 12. września 2020 roku.

 

 

21. wiek

Ulica Nankińska jest najdłuższą ulicą handlową na świecie. Stanowi o potędze ekonomicznej całej dzielnicy.  Mając około 5,5 km długości, przyciąga ponad milion odwiedzających dziennie!

 

Nankin Road East (南京东路)

Ulica Nankińska Wschodnia to dedykowana strefa handlowa.

Na jej wschodnim krańcu znajduje się środkowa część Bundu, w której znajduje się Hotel Pokoju.  Bezpośrednio na zachód od dzielnicy Bundu tradycyjnie znajdowało się centrum restauracji i kawiarni w stylu europejskim, chociaż w ostatnich latach stały się one mniej popularne, ponieważ demografia odwiedzających Nanjing Road zmieniła się z zamożnych, lokalnych mieszkańców, na turystów z całego kraju.

W pobliżu znajduje się Rynek Centralny, stuletni rynek na wolnym powietrzu, który dziś specjalizuje się w komponentach elektronicznych i mediach cyfrowych.

Dalej na zachód znajduje się deptak Nanjing Road. 

Tutaj zobaczycie większość najstarszych i największych domów towarowych w Szanghaju, a także wiele flagowych sklepów rosnących w siłę marek lokalnych i kilka tradycyjnych restauracji o długiej historii.

Z perspektywy historycznego rozwoju ulicy Nankińskiej Wschodniej, jej przebudowa była napędzana dążeniem do wzmocnienia handlu i budowy wizerunku.

Niestety poza efektem promocyjnym, komercjalizacja East Nanjing Road ma również efekt ograniczający.

 

Nanjing Road West (南京西路)

Deptak i East Nanjing Road kończą się w People's Park, dawniej torze wyścigowym w Szanghaju.  Naprzeciw parku znajdują się niektóre z prestiżowych historycznych hoteli w Szanghaju, w tym Park Hotel.  To tutaj zaczyna się ulica Nankińska Zachodnia i obejmuje wiele ekskluzywnych centrów handlowych, w tym Plaza 66, Jing An Kerry Center i HKRI Taikoo Hui, biurowce, centrum wystawowe w Szanghaju i sklepy.  Na tym obszarze znajdowało się również wcześniej wiele dużych rezydencji i posiadłości, z których większość jest dziś albo zburzona, albo wykorzystywana przez instytucje rządowe.

West Nanjing Road, w pobliżu świątyni Jing'an, została zbudowana w 1860 roku jako Bubbling Well Road (靜安寺路), dodatkowa droga osiedlowa poza właściwą koncesją. Niegdyś była to jedna z najważniejszych dzielnic mieszkaniowych Szanghaju, ale w ciągu ostatnich dziesięciu lat zmieniła swoje oblicze w wyniku gwałtownego rozwoju.

Na tym obszarze znajduje się obecnie kilka pięciogwiazdkowych hoteli, ekskluzywnych centrów handlowych, restauracji i najlepszych biurowców. 

Ostatnio obszar skorzystał z budowy linii metra 7, łączącej się z linią 2 na stacji Jing'an Temple.  Na West Nanjing Road znajduje się wiele butików z luksusowymi towarami, modą i markami sportowymi. Ciekawostką jest, że Starbucks otworzył własną palarnię kawy -  Starbucks Reserve Roastery o powierzchni 2800 m2 w HKRI Taikoo Hui. Razem z kawiarnią, to największy oddział Starbucks na świecie.

Poza własną palarnią posiada ofertę specyficzną dla Szanghaju, w tym unikalne latte i napoje alkoholowe.

 

 

Dojazd i komunikacja

Najłatwiej jest dotrzeć na ulicę Nankińską linią metra numer 2. 

Biegnie ona wzdłuż całej ulicy Nankińskiej z następującymi stacjami i przesiadkami do innych linii:

  • Nanjing Road (E.) (E. Nanjing Rd / M. Henan Rd.), na skrzyżowaniu East Nanjing Road i Middle Henan Road.
  • Plac Ludowy (Nanjing Rd. / M. Tibet Rd.), stacja metra na Placu Ludowym pośrodku Nanjing Road. Nanjing Rd / M. Tibet Road jest skrzyżowaniem będącym punktem podziału ulicy Nankińskiej na Wschodnią i Zachodnią. 
  • Nanjing Road (W.) (W. Nanjing Rd. / Shimen Rd.) 
  • Świątynia Jing'an (W. Nanjing Rd. / Jiaozhou Rd.), w dalszej zachodniej części Nanjing Road.

 

People’s Square - Plac Ludowy - to stacja przesiadkowa do linii 1 i 8. 

West Nanjing Road to z kolei możliwość zmiany linii metra na 12 i 13.

Linia 10 metra krzyżuje się z linią 2 na East Nanjing Road - w podziemiu centrum handlowego. To jedna z najbardziej zatłoczonych stacji w Szanghaju - stąd miliony turystów zaczynają spacer na The Bund. 

 

Turyści i goście często obchodzą różne święta na Nanjing Road, takie jak chiński Nowy Rok, Sylwester, Boże Narodzenie i Wielkanoc. Niemniej, przez cały rok, potok ludzi przemieszcza się  w obu kierunkach ulicy Nankińskiej.

Dobra rada? 

Po wyjściu ze stacji metra linii 10 lub po zejściu z nabrzeża rzeki Żółtej, wybierzcie jedną z ulic równoległych do ulicy Nankińskiej. Wymaga to tylko przejścia kilkudziesięciu metrów w prawo lub lewo a nie będziecie kroczyć w marszu z tysiącami innych turystów. 

Poza tym, te boczne ulice skrywają ciekawe sklepiki z rękodziełem i równie ciekawe budynki.

Tak czy inaczej dojdziecie do The Bund albo deptaka  na ulicy Nankińskiej Wschodniej.

Zapewniam, że nie sposób się zgubić.

 

Po prostu, podobnie jak we Włoszech wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, tak w Szanghaju, wszystkie ulice w dzielnicy, prowadzą na Bund lub deptak ulicy Nankińskiej.

Miłego spaceru!
Xie Xie!  谢谢.

 

 

   Zobacz także

13 kwietnia 2024
Dzień dobry w przeddzień Tajskiego Nowego roku! Wczoraj wieczorem zaczęły zbierać się pierwsze deszczowe chmury nad Mexico City. Temperatury też niższe o kilka stopni. Zwiastuje to rychłe nadejście pory deszczowej,
10 lutego 2024
  Hola! Bienvenido a Mexico!  Tak się będziemy od teraz Witać. Zdziwieni? Zapewne zdawaliście sobie pytanie co tak cicho na blogu i w podcaście? Otóż zmiana kontynentów, kilkunastu stref czasowych i
10 czerwca 2023
Czuwaj! Właśnie wróciłem z trzytygodniowego tournée po Europie i muszę przyznać, że miałem wiele szczęścia bo pogoda przecudna, słonecznie, 22°,  zarówno na Litwie jak i w Szwecji. W Polsce to
#youtube, #india, #sikhs, #dehli, #shanghai #qingdao, #manila, #palawan, #kualalumpur, #jakarta, #shenzhen ,#tokyo, #osaka, #bandung ,#java, #malaka, #singapore, #engineer, #vulcano, #jungle, #palm, #tropics, #beach, #ocean, #saigon, #mekong, #delta, #traveling, #shinkasen, #arek, #poland, #gaytagay, #manilabay, #springrolls, #pho, #banhmi, #ramen, #sushi
  1. pl
  2. en

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com 

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com