1. pl
  2. en
#blog, #travel, #asia, #inspiration, #blogger  #youtube, #shanghai #qingdao, #manila, #palawan, #kualalumpur, #jakarta, #shenzhen ,#tokyo, #osaka, #bandung ,#java, #malaka, #singapore, #engineer, #vulcano, #jungle, #palm, #tropics, #beach, #ocean, #saigon, #mekong, #delta, #traveling, #shinkasen, #arek, #poland, #gaytagay, #manilabay, #springrolls, #pho, #banhmi, #ramen, #sushi
30 maja 2021

Chiny - Szanghaj - buddyjska świątynia Jing an 

Czuwaj!

Mam nadzieję, że ubiegłotygodniowa wyprawa do giganta Dao na Filipinach wam się podobała. Było to coś dla oczu i dla ciała. Dzisiaj, dla odmiany, coś dla ducha. Choć prawdę powiedziawszy, nacieszyć będzie można i oczy.

Maj jest dość ciekawym miesiącem w Azji z punktu widzenia kalendarza księżycowego. Dopiero co mieliśmy pełnię księżyca zwaną “Krwawą” i jakby tego było mało, połączoną z jego zaćmieniem. Było ono widoczne zarówno z Oceanii - Australia i  Nowa Zelandia, jak i z Japonii, na Filipinach i w Wietnamie. Piękny, czerwony księżyc nad horyzontem, tuż po wschodzie, nabierał wraz z upływem czasu srebrzystego koloru, ukazując całą swą urodę, wisząc nad miastem do 5:00 rano.

 

 

Urodziny Buddy

Maj to także miesiąc w którym, w Azji, obchodzi się urodziny Buddy. Co ciekawe, różne kraje podają różne daty tego święta. Nominalnie obchodzone jest w 8. dniu księżycowego kwietnia czyli w gregoriańskim kalendarzu - 19. maja. Wietnam obchodzi to święto w 15. dniu księżycowego kwietnia, dniu pełni. W tym roku to 26. maja.  

Właśnie w związku z tym, chciałem dzisiaj udać się razem z wami do Szanghaju, aby oprowadzić was po jednej z najpiękniejszych świątyń buddyjskich na wschodnim wybrzeżu Chin.

W Szanghaju byliśmy jakiś czas temu odwiedzajac Orientalną Wieżę Perłową, o której pisałem w tym artykule.

Wybrałem tą świątynię, jako pierwszą do odwiedzenia w Szanghaju, z bardzo prostej przyczyny. Jest to jedno z tych miejsc, które jest niezwykle łatwo dostępne. Zarówno używając linii metra jak i komunikacji autobusowej przystanek końcowy leży dokładnie u bram do świątyni. Co więcej, kiedy będziecie wybierać się np. na ulicę Nankijską, to świątynia ta dostępna jest również w zasięgu 15 minut spaceru piechotą. 

A zatem, jak mawiał Budda, „ Jeśli cokolwiek jest warte robienia, rób to z całym swoim sercem„, zapraszam serdecznie na spacer po świątyni Jing`an.

 

 

Świątynia Jing` an

Świątynia Jing'an to jedna z najsłynniejszych świątyń w Szanghaju. Znajduje się przy West Nanjing Road, w dzielnicy Jing'an, kwitnącej części śródmieścia Szanghaju. W 1983 r. kompleks świątynny został wpisany na listę kluczowych obiektów kultury narodowej Chin.

Świątynia Jing'an, to najsłynniejszy punkt orientacyjny w dzielnicy Jing’an. Znana jest jako najstarsza świątynia w mieście, której historia sięga dalej niż historia samego miasta. Okazuje się iż powstała ponad 1000 lat przed oficjalnym początkiem Szanghaju (1292 r.).

Zbudowana została w Okresie Trzech Królestw (220-280). Pierwotnie znajdowała się obok Suzhou Creek - małej lokalnej rzeczki i nazywana była Świątynią Hudu Chongyuan. W czasach dynastii Song (1127-1279) została przeniesiona do obecnego miejsca. 

W czasie rewolucji kulturalnej świątynia została przekształcona w fabrykę tworzyw sztucznych. Niestety, w 1972 roku świątynia spłonęła i popadła w całkowitą ruinę.

W dawnej świątyni Jing'an było osiem sal medytacji i modlitw, licznie odwiedzanych przez wiernych. Większość z nich jednak przepadła w pożarze. 

Odbudowę rozpoczęto od przywrócenia świetności Sali Niebiańskich Królów i Sali Trzech Mędrców. 

Po rekonstrukcji, w 1984 roku, kompleks został ponownie przekształcony w świątynię.

W 1990 roku ostatecznie otwarto całą świątynię dla zwiedzających.

 

 

Jadeitowy Budda

Dzisiaj są tu trzy główne sale: Sala Mahavira i wspomniane już, Sala Niebiańskich Królów i Sala Trzech Mędrców. W Mahavira Hall znajduje się największy jadeitowy posąg Buddy w Chinach kontynentalnych. Jadeitowy Budda ma wysokość 3,78 metra, i waży 11 000 kilogramów. Figura jest tak duża, że musiano wyburzyć jedną ze ścian, kiedy przenoszono ją do holu. Obecnie, z miłym i spokojnym wyrazem twarzy, Budda promieniuje czcią i pomyślnością.

Drewniana architektura jest przykładem typowego stylu dynastii Song. Jednym z najlepszych zabytków w świątyni jest dzwon dynastii Ming (1368-1644), znany jako Hongwu Bell, który waży około 3,5 tony i jest wykonany z brązu. Obecnie mieści się na drugim piętrze głównego holu.

Świątynia Jing'an to dobre miejsce na ucieczkę od zgiełku tłumów w centrum Szanghaju. W międzyczasie możesz podziwiać wspaniałe obrazy i kaligrafię autorstwa ośmiu ekscentrycznych malarzy z Yangzhou w Sali Wystawowej Relikwii Buddyjskich. 

 

 

Guanyin, żeński Budda

Na wschód od głównej sali znajduje się sala Guanyin, miejsce, w którym ludzie składają hołd Bogini Miłosierdzia. Rzadki, żeński Budda, jest jednym z najbardziej ukochanych bóstw w buddyzmie.

Na środku sali znajduje się posąg bogini wykonany z drewna kamforowego. Stojąc na podstawie w kształcie lotosu, ma około 6,2 metra wysokości i waży około 5 ton.

Świątynia przechodzi obecnie drugą fazę generalnej renowacji, która obejmuje powierzchnię ponad 17 000 metrów kwadratowych.

Remont, który ma kosztować 40 mln juanów (4,82 mln USD), zostanie sfinansowany ze środków świątyni, a także z darowizn od buddystów z kraju i zagranicy.

Podczas renowacji, kosztem około 6 milionów juanów, po obu stronach głównej bramy świątyni wzniesiono dwa budynki o wysokości 12,8 metrów.

Na jednej z konstrukcji zawieszony jest 3,3-metrowy Dzwon Pokoju, który został odlany w 1999 roku dla upamiętnienia nadejścia XXI wieku. W drugiej znajduje się bęben o średnicy 2,2 metra wykonany ze skóry bydlęcej.

Wewnątrz jednego z budynków powstaje również podziemna fontanna. Projekt świątyni ściśle odpowiada stylowi tradycyjnych chińskich świątyń buddyjskich.

 

 

Spokój i cisza?

Precious Hall of the Great Hero, czyli główna sala, nadal jest w budowie. Po ukończeniu ma mieć od czterech do pięciu pięter.

Choć nadal uważam, że w Jing`an można odpocząć od tłumów to, w dzisiejszych czasach, nie jest to idealne miejsce na spokojną medytację.

W przeciwieństwie do swojej nazwy, która po chińsku oznacza „spokój i ciszę”, ta mała, położona przy tętniącej życiem Nanjing Road - ulicy Nankijskiej, jaskrawo zdobiona świątynia jest zwykle zatłoczona. Dodatkowo, miejsce to otoczone jest wysokimi biurowcami i luksusowymi centrami handlowymi.

 

 

Jak dotrzeć do Jing`an?

Adres: No 1686, Nanjing Road W.

Wstęp: 50 juanów (bezpłatny wstęp pierwszego i 15. dnia każdego miesiąca zgodnie z kalendarzem księżycowym)

Godziny otwarcia: od 7:00 do 17:00

Dojazd: linia metra 2, autobusy nr 15, 20, 21, 37, 48, 113, 506, 921- przystanki Jing`an Temple.

 

Dzięki wyjątkowej lokalizacji, odwiedzający mogą spodziewać się w tym świętym miejscu zarówno grup turystów, jak i “ikon mody”, młodych, bogatych Chińczyków obnoszących się z zakupami ekskluzywnych marek. Nie mniej, w dni powszednie, spotkać można także wielu pobożnych buddystów, głównie miejscowych staruszek.

Ten obraz przypomina mi jeden z cytatów Buddy - “źródłem cierpienia jest przywiązanie”. 

Podkreśla to stanowisko Budy że wszystko w świecie natury jest zmienne natomiast ludzie mają tendencje do przywiązywania się do obrazu siebie, innych ludzi i rzeczy materialnych. 

Zakładamy, że wszystko co mamy teraz i to kim jesteśmy teraz, będzie już na zawsze takie samo. Pozwala to nam zaspokoić potrzebę bezpieczeństwa i w pewnym sensie unikamy strachu przed nieznanym. Rzeczywistość jest jednak inna. 

Nasze przywiązanie jest jednak sprzeczne z naturą rzeczywistości. 

Prędzej czy później my się zmienimy, nasi bliscy się zmienią lub odejdą z tego świata. Rzeczy materialne które posiadamy, przestaną być ładne albo ulegną zniszczeniu. 

W tej sytuacji, za każdym razem gdy to się będzie zdarzać, będziemy cierpieć ponieważ nadal utrzymujemy w głowie obraz, do którego jesteśmy przywiązani. 

I chcemy aby wszystko było po staremu. 

Zadbajmy zatem aby znaleźć swoją pasję, dzięki której będziemy się rozwijać a życie będzie przebiegało znacznie przyjemniej. 

Poświęćcie chwilę na zapoznanie się z waszym IKIGAI - pisałem o tym w jednym z pierwszych moich artykułów.

 

Sprawcie aby chciało się wam chcieć.

Całym swoim sercem. 

 

 

Artykuły z tej kategorii

  1. pl
  2. en

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com 

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com