1. pl
  2. en
25 września 2022

Bali - 5 powodów, aby odwiedzić świątynię Goa Gajah

 

Czuwaj!

Zgodnie zapowiedzią wracamy na Bali. To jedna z 17 tysięcy wysp Indonezji a tyle się tam dzieje, że trzy artykuły to za mało aby opisać piękno tej wyspy. Dzięki zapierającej dech w piersiach scenerii i malowniczym zachodom słońca, Bali jest tropikalnym rajem, którego nie będziesz chciał przegapić.

Niewiele jest miejsc na świecie, które potrafią tak pobudzić wyobraźnię jak Bali.Co więcej, to nie jest aż tak daleko jak nam się wydaje.

Lot z Polski na Bali potrwa około 12 godzin, o ile jest to charter. W przypadku lotów organizowanych samodzielnie, warto zarezerwować międzylądowanie w Singapurze lub Kuala Lumpur. Po pierwsze wyjdzie taniej. Po drugie da Ci to szansę na aklimatyzację do strefy czasowej i klimatu oraz … zwiedzenie jednego z tych miast przed lądowaniem w Denpasar. To stolica Bali i jednocześnie nazwa portu lotniczego.

Ja, z racji rezydencji w Azji, mam ułatwione zadanie. Lot z Szanghaju czy Sajgonu to zaledwie kilka godzin. Z Singapuru czy Kuala Lumpur to 2 godziny.

Ty, już teraz zacznij planować następne wakacje właśnie na Bali. Zamień garnitur, krawat i obcasy na zwiewne ubrania, zaplanuj lot i odkrywaj odległe świątynie lub plaże, wspinając się na wulkan, aby zobaczyć wschód słońca, mając tylko plecak i parę klapek choć ja zalecam solidne obuwie turystyczne. Zapewniam, że warto.

Żyjemy w tak zabieganym świecie, w którym łatwo jest zapomnieć o zatrzymaniu się, oddychaniu i cieszeniu się ulotnymi chwilami. Bali to idealne miejsce, aby wyjść ze swojej strefy komfortu i doświadczyć innej strony życia.Muszę tu przyznać, że wizyta na Bali była dla mnie początkiem duchowej przemiany. Mimo wychowania w kulturze chrześcijańskiej, dostrzegłem unikalność buddyzmu jako filozofii życia. Podniecenie. Duchowość. Introspekcja. Lista powodów, dla których warto poznać buddyzm jest długa. Od tego momentu czuję się bardziej buddystą niż chrześcijaninem. I dobrze mi z tym.

 

 

 

Gdzie się udać na Bali?

Bali to wyspa kontrastów. Posiada zarówno naturalnie piękne pola ryżowe, jak i przepiękne plaże. Podczas wizyty na Bali, jedną z najbardziej satysfakcjonujących rzeczy do zrobienia jest zwiedzanie balijskich świątyń. Na Bali znajduje się ich ponad 500, a każda z nich zapewnia wyjątkowe doświadczenie.

Często pytacie: ile dni powinienem spędzić na Bali, co powinienem robić na Bali oraz co warto zobaczyć na Bali?

Najlepszym sposobem na poznanie tej niesamowitej wyspy jest spędzenie kilku dni na zwiedzaniu różnych regionów i subkultur. Na Bali każdy znajdzie coś dla siebie, ale jest kilka miejsc, które zdecydowanie powinieneś odwiedzić, gdy tu przyjedziesz.

Najlepsze atrakcje na wyspie Bali to Świątynia Uluwatu, Świątynia Tanah Lot, Wulkan Kintamani, Góra Batur i Świątynia Tirta Empul.

Dodajmy do tego Park Kultury Garuda Wishnu oraz tarasy ryżowe w Ubud i świątynię Goa Gajah czyli Jaskinię Słonia a będziemy mieli zajęcie na co najmniej 10 dni.

Planując międzylądowanie w Singapurze lub Kuala Lumpur, optymalna długość pobytu w tej części Azji Południowo Wschodniej to 14 dni.

 

 


Co musisz zabrać i ubrać

Zanim udamy się na wyprawę, warto wiedzieć jak się ubrać na Bali, czego nie zabierać i na co uważać odwiedzając balijskie świątynie.

Jeśli odwiedzasz świątynię w Indonezji, powinieneś wiedzieć, w co się ubrać. Powinieneś nosić ubrania, które zakrywają twoje ciało od ramion do kolan. Mężczyźni mogą nosić spodnie, a kobiety spódnice lub sukienki. Należy również unikać noszenia ubrań, na których znajdują się wizerunki ludzi, zwierząt lub symboli niezwiązanych z hinduizmem. I ważne jest, aby zarówno mężczyźni, jak i kobiety zakrywali ramiona i plecy ubraniem, aby nie odsłaniali skóry. Nie noś więc niczego, co będzie zbyt odsłaniało ciało lub ciasno je opinało.W przypadku, kiedy po prostu zapomnisz o tym, jest na szczęcie możliwość wypożyczenia okrycia już na miejscu, przed wejściem do świątyni. Będzie to rodzaj dużej chusty, którą można opasać biodra i owinąć ramiona. Na Bali warto też zabrać ze sobą środek odstraszający owady, bo tam komary są naprawdę paskudne.

A czego nie zabierać?No cóż, wszystko co może być złapane przez małpy jest potencjalnie zagrożone utratą, a co najmniej uszkodzeniem. Okulary, naszyjniki, czapki, wiszące na smyczach telefony, ozdoby czy klucze - to wszystko jest w zasięgu małpich łap i prawie na pewno będą próbowały Wam to zabrać. Nawet nie zdążycie zareagować kiedy małpa skoczy wam na głowę i zabierze co tam będziecie mieli na sobie. Gonitwy za utraconymi rzeczami nie są łatwe a lokalni strażnicy, mimo wprawy i posiadania tyczek z hakiem, często nie są w stanie pomóc. Co więcej, małpy swoimi pazurami często kaleczą skórę a to już prosta droga do infekcji żółtaczką lub tężcem. Dobra wiadomość jest taka, że obsługa świątyń dobrze wie co małpy mogą zrobić i są przygotowane punkty medyczne, w których zostaniecie opatrzeni a rany zdezynfekowane. Nie mniej, bądźcie ostrożni.
 

 

 

5 powodów, aby odwiedzić świątynię Goa Gajah

Bali to idealne miejsce do odwiedzin, łączących duchowe i kulturalne doświadczenie. Świątynia Goa Gajah, nazywana inaczej świątynią Jaskini Słonia, zbudowana została w IX wieku i od tego czasu jest jedną z ważniejszych na Bali. Mimo, że nie znamy historii powstania samej jaskini, to można jednoznacznie ocenić, iż miejsce to powstawało z myślą o duchowym przeznaczeniu. Znam legendę o jej powstaniu z paznokcia palca gigantycznego stwora Kebo Iwa, choć analizując architekturę tego miejsca skłaniam się raczej ku historii jej tradycyjnej budowy, trwającej aż do XI wieku, w czasie rozkwitu Królestwa Balijskiego.Dlaczego?

Kompleks świątynny zawiera wizerunki zarówno bogów Hindu jak i buddyzmu. W samej jaskini znajdują się wizerunki “lingam” i “yoni”, symbolizujące Shiwę oraz Ganesha. Podczas kiedy przy rzece przepływającej przez świątynię, znajdziemy płaskorzeźby “stuppas i “chattra”, będące świadectwem buddyzmu. To raczej planowe działanie architekta i budowniczych. Choć, kto wie, może to jednak wpływ bogów? Jaskinia została ponownie odkryta w 1923 roku przez Niderlandzkich archeologów, natomiast rozległe kąpielisko rytualne dopiero w 1954 roku. Czyli dość późno.      

To co jest charakterystyczne dla Goa Gajah, to wizerunki groźnych twarzy wyrytych w kamieniu. Ich zadaniem jest odpieranie złych duchów.

Skąd wzięła się nazwa Jaskinia Słonia? Niektóre źródła podają, że jej nazwa pochodzi od kamiennego posągu hinduskiego boga Ganesha, mającego głowę słonia, znajdującego się wewnątrz świątyni.

 

 

 

Wejście do świątyni wymaga zejścia po dość długich schodach. Samo wnętrze jest małe, ciemne i pełne smug po paleniu kadzideł.

Okolice pobliskich basenów rytualnych udekorowane są siedmioma posągami kobiet, trzymających dzbany z wodą. To alegoria 7 świętych rzek w Indiach - Ganga, Sarasvati, Yamuna, Godavari, Kaveri i rzeki Narmada. Jeden z posągów jest zniszczony w wyniku trzęsienia ziemi.

Istnieje pięć powodów, dla których warto złożyć wizytę w świątyni na Bali.Po pierwsze, pozwala ci inspirować się piękną architekturą i modlić się w duchowym środowisku.

Po drugie, możesz cieszyć się kąpielą rytualną.

Po trzecie, ludzie z całej Indonezji spotykają się każdego roku, aby świętować święto Bakti Purnama - święto pokoju i jedności. To w tych dniach spotkasz dziesiątki lokalnych mieszkańców niosących na głowach wielkie talerze z darami dla bogów i będziesz miał okazję wpleść się w rytm festiwalu.

Po czwarte, hinduizm wniósł ogromny wkład w kulturę indonezyjską.

I wreszcie, dzięki takiej wizycie dowiesz się wiele o różnych religiach i kulturach Indonezji.

A to nie jest jedyna, jak już wiecie, świątynia na wyspie.

Świątynie na Bali są reprezentacją hinduizmu. To spokojne, uduchowione miejsca o pięknej architekturze. Świątynia Goa Gajah jest dla tych, którzy chcą doświadczyć hinduizmu, ale także chcą cieszyć się życiem na plaży. Świątynia leży u wybrzeża Bali i ma dużo lepszy dostęp do plaży niż Uluwatu, która położona jest na klifie. Goa Gajah jest jeszcze nie zadeptana przez turystykę i jest doskonałym miejscem do odkrywania kultury Indonezji i podziwiania przyrody bez żadnych zakłóceń.

 

 

Jest jeszcze jeden powód by wybrać się do Goa Gajah.

To jeden z najlepszych sposobów na ucieczkę od gorączkowego życia i udanie się na pobliską plażę. To na niej możesz spacerować na łonie natury, pływać w ciepłym oceanie lub przyłączyć się do jednej z licznych grup odbywających sesje jogi i medytacji na plaży. Hindusi z całego świata zjeżdżają na tę plażę każdego roku, aby świętować swoje festiwale i modlić się o błogosławieństwo bogów. Zarówno dla hindusów jak i turystów, jest to wspaniała okazja, aby zbliżyć się do hinduizmu lub cieszyć się ciepłymi wodami Oceanu Indyjskiego.

Bali oferuje również pyszne jedzenie i napoje przygotowywane ze świeżych składników. Jednym z popularnych owoców serwowanych na setki sposobów jest papaja. Jest ona też głównym owocem rytualnym na Bali.

 

 


Dlaczego papaja jest ważna w kulturze balijskiej?

Papaja to owoc spożywany na surowo lub gotowany w kuchni balijskiej. Jest również używany ze względu na swoje właściwości lecznicze.

Owoc jest często kojarzony z hinduską boginią Lakszmi. Uosabia jej troskę o lud hindu i bogactwo smaków. Stąd stanowi główny owoc używany podczas uroczystości religijnych.

Drzewo papai ma wiele różnych nazw w różnych językach Indonezji. W języku jawajskim nazywa się to „sayur pepaya”, co oznacza „danie z papai”. W języku balijskim nazywa się to „buah naga”, co oznacza „owoc smoka”. A po sundajsku nazywa się to „buah peteh”, co oznacza „gotowana papaja”.

Papaja jest powszechna, tania i większość zwierząt chętnie ją zjada, dzięki czemu jest to również owoc paszowy.

Tu muszę się wam zwierzyć z jednej rzeczy. Jadam w Azji wszystko. Niestety papaji nie lubię. Dlaczego?

No cóż, podczas podróży po Malezji, widziałem jak karmi się ptactwo tym owocem. Obraz papaji rzucanej ptakom, mieszającej się z piaskiem o ich odchodami oraz specyficzny zapach takiego miejsca, skutecznie zablokowały mój umysł i od tego czasu nie jem papaji. Za każdym razem, kiedy widzę papaję, powraca obraz i zapach… no i nie mogę.

 

 

 

Czy warto więc odwiedzić Bali?

Zdecydowanie tak.

Po przybyciu na wyspę jest wiele rzeczy do zrobienia. Możesz wybrać się na spacer lub wziąć udział w zajęciach w świątyni Goa Gajah, jeśli chcesz poznać kulturę balijską. W pobliżu Goa Gajah znajduje się również ciekawostka -  znak zakazu wstępu dla małp, co będzie okazją do zrobienia zdjęcia dla każdego miłośnika małp!

Zanim zaczniesz eksplorować wyspę, upewnij się, że jesteś dobrze przygotowany. Upewnij się, że masz naładowany i gotowy do pracy aparat fotograficzny lub kamerę. Zadbaj o odpowiedni ubiór, pamiętaj o ataku małp, zabierz ze sobą wodę, przekąski oraz krem do opalania. I możesz ruszać.

Ta wyspa nie jest miejscem dla ludzi, którzy chcą się stale bawić, ale dla tych, którzy chcą uciec od szarości i rutyny dnia codziennego.

 

Terima kasih, sampai berjumpa lagi, Wonderful Indonesia!
Dziękuję i do zobaczenia wkrótce, Cudowna Indonezjo!

 

   Zobacz także

22 czerwca 2024
Hola!, Amigos, odpoczywacie po Nocy Świętojańskiej? Ognisko było? A szukanie kwiatu paproci?  Jeśli tak, to pięknie powitaliście lato. Długo wyczekiwana pora roku zagościła na 3 miesiące w Europie. A co
13 kwietnia 2024
Dzień dobry w przeddzień Tajskiego Nowego roku! Wczoraj wieczorem zaczęły zbierać się pierwsze deszczowe chmury nad Mexico City. Temperatury też niższe o kilka stopni. Zwiastuje to rychłe nadejście pory deszczowej,
10 lutego 2024
  Hola! Bienvenido a Mexico!  Tak się będziemy od teraz Witać. Zdziwieni? Zapewne zdawaliście sobie pytanie co tak cicho na blogu i w podcaście? Otóż zmiana kontynentów, kilkunastu stref czasowych i
Bali- 5 powodów aby odwiedzić świątynię Goa Gajah. Widok na światynię Jaskinia Słonia
  1. pl
  2. en

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com 

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com