1. pl
  2. en
#blog, #travel, #asia, #inspiration, #blogger  #youtube, #shanghai #qingdao, #manila, #palawan, #kualalumpur, #jakarta, #shenzhen ,#tokyo, #osaka, #bandung ,#java, #malaka, #singapore, #engineer, #vulcano, #jungle, #palm, #tropics, #beach, #ocean, #saigon, #mekong, #delta, #traveling, #shinkasen, #arek, #poland, #gaytagay, #manilabay, #springrolls, #pho, #banhmi, #ramen, #sushi
05 czerwca 2021

Dong Hoi - Wietnam - wyprawa do królestwa jaskiń

Czuwaj ✌️ 

O proszę, już mamy czerwiec. A ten artykuł to... mój 50.

Dwa ostatnie tygodnie były chyba dla was intensywne. Odwiedziny na wyspie Palawan a następnie skok do Szanghaju na pewno zabrały wam trochę czasu… 

To może dzisiaj odwiedzimy środkową część Wietnamu?

Co powiecie na wyprawę do królestwa jaskiń?

Sytuacja pandemiczna w Azji nieco się skomplikowała. W kilku miejscach, głównie w Malezji, Indonezji i na Tajwanie, wzrost zakażeń jest znaczący i sięga nawet kilka tysięcy dziennie. Sytuacja jest podobna do tej, która niedawno jeszcze była w Polsce.

W związku z tym, podróżowanie pomiędzy krajami Azji Południowo Wschodniej nadal jest niemożliwe.  Możemy za to podróżować po Wietnamie. W związku z tym zaplanowałem kilku dniową wyprawę na północ, do środkowej części Wietnamu.

To była intensywna wyprawa, z której mogliście już przeczytać artykuły o Wzgórzach Bana Hill i “ Golden Bridge” oraz o mojej wizycie w mieście lampionów Hoi An. Jeśli Wam to umknęło to po prostu kliknijcie w powyższe linki. 

Dzisiaj podzielę się wrażeniami z pobytu w pierwszej z dwóch, a jednej z kilku jaskiń w prowincji Quang Binh. Wszystkie należą do kompleksu jaskini Phong Nha Ke Bang będącego jednocześnie Parkiem Narodowym wpisanym na listę World Heritage UNESCO.

 

 

Podziemny pałac

Paradise Cave, to jedna z najpiękniejszych jaskini na świecie, jeśli nie najpiękniejsza. Towarzyszą jej: jaskinia Phong Nha (o niej wkrótce w osobnym artykule ) oraz jaskinia Son Doong Cave, do której bilety kupuje się z rocznym wyprzedzeniem a cena wejścia sięga  5.000 $. 

Cały park powstał aby chronić region, w którym zlokalizowanych jest 300 jaskiń o łącznej długości 126 km oraz ekosystem lasów skał wapiennych.  

Ale my nie będziemy za bardzo szastać pieniędzmi dlatego zapraszam was dzisiaj do odwiedzin w, najdłuższej na świecie, Paradise Cave - Jaskini Rajskiej.

Rajska Jaskinia nazwana też „podziemnym pałacem” jest jednym z cudów wspaniałego i najbardziej magicznego świata jaskiń. Położona głęboko w Parku Narodowym Światowego Dziedzictwa Naturalnego Phong Nha Ke Bang, datowana jest na około 350 do 400 milionów lat. 

Jaskinia Rajska to nowo odkryta jaskinia w Wietnamie i została uznana za największy tego typu kompleks na świecie. Ten system połączonych jaskiń został odkryty przez naukowców z British Cave Research Association przy udziale miejscowych mieszkańców.  Jest to najpiękniejsza jaskinia w obszarze Phong Nha Ke Bang, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Została odkryta relatywnie późno bo w 2005 roku. Pięć lat zajęło torowanie ścieżek dla turystów i grotołazów. Paradise Cave otwarto dla zwiedzających we wrześniu 2011 roku.

Otoczony zalesionymi szczytami krasowymi, to oszałamiający system jaskiń w Parku Narodowym Phong Nha-Ke Bang, mający długość 32 km, z których udostępniono około 7 km  a dla masowych odwiedzin tylko 900m.

 

Wchodzimy

Skala jaskini zapiera dech w piersiach.

Wejście do jaskini jest nieco ukryte miedzy drzewami i jest małe, odpowiednie dla jednej osoby.

Drewniane schody rozszerzają się stopniowo i zanurzają się w przypominającą katedrę przestrzeń z ogromnymi stalagmitami i stalaktytami. Są osadzone tak aby można było przejść przez ogromne kamienne bloki ułożone jeden na drugim. Z pewnością zachwycisz się przestronnymi i magicznymi przestrzeniami wewnątrz całej jaskini.

Warto zjawić się tu wcześnie, aby uniknąć tłumów. W godzinach szczytu (wczesnym popołudniem) przewodnicy wycieczek prowadzą liczne, głośne grupy turystów. Aby nad nimi zapanować używają megafonów. Kakofonia dźwięków. 

 

Kolory

Zejdź po drewnianych schodach i zwiedzaj jaskinię spacerując promenadą przez około 1 km.  Następnie udaj się do największej przestrzeni w jaskini, aby zobaczyć zapierające dech w piersiach nacieki.  Tutaj możesz spędzić godzinę lub dwie, wpatrując się w każdy niuans i wariacje kolorów formacji jaskiniowych. 

Wysokość Jaskini Rajskiej może dochodzić do 100 m. W najszerszym miejscu ma aż 150 m szerokości. Formacje wapienne są również bardziej spektakularne niż w jaskini Phong Nha.

Co ciekawe, w 2012 r. odkryto tu nowy gatunek skorpiona - Vietbocap thienduongensis.

 

 

I dalej, nawet 7 km

Aby doświadczyć więcej niezwykłych wrażeń, możesz udać się dalej w 7-kilometrową trasę po jaskini ale już tylko z lokalnym przewodnikiem. Jeśli zamówisz taką wyprawę, pamiętaj o zabraniu ze sobą latarki nagłownej, niezbędnej podczas eksploracji jaskini. Przy odrobinie szczęścia możesz zobaczyć bezokie ryby jaskiniowe, które są częścią tutejszego ekosystemu.

7-kilometrową eksplorację Paradise Cave (2.650 000 VND, minimum dwie osoby), która obejmuje pływanie w podziemnej rzece (jest łódka, jeśli nie umiesz pływać) i obiad pod „świetlikiem”, przez który przeświecają promienie słoneczne, można zarezerwować za pośrednictwem “Phong Nha Farmstay” lub w hotelu gdzie nocujesz.

 


Po prostu "rajska"

Jak dla mnie jaskinia ta nie przypomina niczego, co widziałem wcześniej. Patrząc na sklepienia, ściany, formacje wapienne i niezwykłe kolory, byłem oczarowany jej pięknem. 

Brytyjscy odkrywcy jaskiń byli pod wrażeniem pięknych i spektakularnych stalaktytów i stalagmitów wewnątrz tej jaskini. Stąd wzięła się jej nazwa - Rajska. 

Po kilku szczegółowych porównaniach eksperci, specjaliści i badacze jaskiń doszli do wniosku, że wapienne formacje “rajskiej jaskini” należą do najbardziej spektakularnych, jakie kiedykolwiek widzieli w życiu.

Według ekspertów Jaskinia Rajska jest nawet piękniejsza i wspanialsza niż Soon Doong i Phong Nha. Podzielam tą opinię.

 

 

Trochę o kosztach

Leżąca w sercu Phong Nha Ke Bang, w prowincji Quang Binh, Paradise Cave to najdłuższa jaskinia w Azji i na świecie. Ze swoim magicznym pięknem stalagmitów, jest uważana za arcydzieło natury z miriadami tysiącletnich stalaktytów ukryte głęboko w ziemi.

Aby dostać się do wejścia, należy przejść lub przejechać z parkingu około kilometra.  Elektryczne wózki (cena biletu w jedną stronę/w obie strony 15.000/25.000 VND) przewożą odwiedzających szybko i sprawnie. Od przystanku wózków do wejścia do jaskini jest dalsze 600 m - to już lekka wspinaczka aby pokonać 200 m różnicę wzniesień. Przy 30 stopniach Celsiusa można się spocić. Na szczęście wnętrze jaskinie jest chłodne. Bilety wstępu do jaskini: 250 000 VND (125 000 dla dzieci).
 

 

Żal wyjeżdżać

Jaskinia Rajska cieszy się rosnącą popularnością turystów przez cały rok dzięki swojemu pięknemu blaskowi. Począwszy od rzadkości, różnorodności, wielkości aż po unikalne formacje jaskiniowe. 

Jeszcze więcej niesamowitych wrażeń doświadczysz, odwiedzając jaskinię wczesnym rankiem.

Unikaj wizyty w tej jaskini w porze deszczowej, która trwa od września do grudnia.

Czas wyjść z przyjemnych, chłodnych wnętrz jaskini Paradise Cave. 

Trzeba ochłonąć po niesamowitych widokach. 

 

Cảm ơn bạn!

Tôi ngạc nhiên

 

 

Artykuły z tej kategorii

  1. pl
  2. en

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com 

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com

Muzyka do podcastu i radia pochodzi z serwisu Pixabay.com